Home / زندگی / و حالا وقت آن است که زندگی خود را طراحی کنید !
زندگی خود را طراحی کنید

و حالا وقت آن است که زندگی خود را طراحی کنید !

شاید برای شما هم جالب باشد که راهی بیابید که بتوانید به بهترین شکل زندگی خود را طراحی کنید و به تمام آن چپزهایی که آرزویش را دارید برسید.
هیچ تضمینی وجود ندارد که زندگی برای شما همان مواردی را که می خواهید به ارمغان بیاورد. اما شما فرصتی بهتر از آن را دارید که اگر می خواهید زندگی خود را طراحی کنید چطور می خواهید باشد.

آیا شما واقعا می توانید زندگی خود را به همان شیوه طراحی کنید که معمار یک خانه را طراحی می کند و نویسنده نوشتن یک کتاب را طراحی می کند؟ در واقعیت آیا می توانیم هر جنبه ای از زندگی مان را طراحی کنیم، زیرا جنبه هایی از جنبه های ثابت و مشخص متغیری داریم.

به عنوان مثال، ما نمی توانیم رشد خود را تغییر دهیم. والدین، خواهر و برادر، تحصیلات، تجربیات دوران کودکی و همه چیزهایی که قبل از اینکه شما به این آگاهی از توانایی شما در طراحی زندگی خود برسید، پیش رفت.

چطور زندگی خود را طراحی کنید
همه چیزهایی که در گذشته اتفاق افتاده، حقیقت امروز شما را شکل داده است، بنابراین شما باید از همین نقطه که هستید شروع به طراحی زندگی خود کنید.
شما می توانید بهترین برنامه هایی برای ارائه کردن داشته باشید. دو گزینه دارید، راه را ترک کنید یا با موانع رو به رو شوید.
پس ما نمی توانیم گذشته خود را کنترل کنیم و همچنین ما نمی توانیم آینده رخ نداده زندگی را کنترل کنیم، اگر ما می خواهیم زندگی خودمان را طراحی کنیم، چه چیزی را می توانیم کنترل کنیم؟
خوب، ما امروز می توانیم برنامه ای طراحی کنیم، ما می توانیم هر روز مطابق برنامه کارمان را بکنیم، ما می توانیم برنامه ما را به صورت ضروری تغییر دهیم، می توانیم بهترین چیزهایی را که حتی اگر آن چیزی که ما می خواهیم، نشان دهیم.

در واقع عاملی که در کنترل ماست و تعیین کننده سرنوشت زندگی ما خواهد شد، طراحی برای زندگی امروز است.

به طور خلاصه، طراحی شیوه زندگی، تلاش شما را برای طراحی یک زندگی انتخابی، هر آنچه که به نظر می رسد، تجسم می دهد. زندگی شما ، برنامه شماست.
فقط به این دلیل که والدین شما در یک شهر کوچک زندگی می کردند، یا در ۱۷ سالگی ازدواج کردند و برای ۳۰ سال در یک اداره کار کردند، این بدان معنا نیست که شما هم باید همین کار را انجام دهید.
شما انتخاب کرده اید و با رشد ، انتخاب های شما به صورت غریزی ترکیب شده است. شما زندگی خود را کنترل می کنید و در آن چه اتفاقی می افتد، و هنگامی که شما به طور کامل آن را درک می کنید، به خودتان اجازه پیشرفت می دهید ، آزمایش و شروع به طراحی زندگی رویاهای خود را آغاز کنید.
تلاش برای طراحی زندگی خود را تقریبا می توان یک نوع “جنبش” نامید، زیرا بسیاری از مردم در حال رقابت با رقبا هستند و به کسب و کار خود وابسته نیستند و حقیقتا باعث ایجاد امواج می شوند.

آیا می خواهید زندگی خود را طراحی کنید

تقریبا همه می خواهند یک زندگی رویایی داشته باشند، اما تعداد کمی از آن ها می دانند کجا شروع می شوند و تنها مسیری را که بدون هیچ مشکلی وجود دارد، به پایان می رسانند.
این شامل پیروی از اکثریت می شود، جایی که همه به درستی مثل هر کس دیگری می رسند. پس از چند سال ، این کار ما را متوقف می کند و تعجب می کند که چه اتفاقی برای زندگی ما افتاده است، ناگهان درک می کنیم که مسیری که ما گذارده ایم، ما را به مقصد مورد نظر هدایت نمی کند.
همه ما می دانیم که ما چیزی می خواهیم واژه هایی مانند آزادی مالی، ثروت و شیوه زندگی کلمات کلیدی هستند که همه از آنها استفاده می کنند. اما آیا ما می دانیم آنچه در واقع به معنای آن است؟
آیا می دانیم که چه چیزی برای رسیدن به آن لازم است؟ آیا ما می دانیم چگونه یا جایی که آن را دریافت کنیم؟ بین اجازه دادن به زندگی به ما دیکته و طراحی زندگی برای اجرا به عنوان در دستورات ما تفاوت است.

این موضوع که بتوانید زندگی خود را طراحی کنید ، حتی ممکن است به ” پیدا کردن هدف خود ” تعبیر کرد.
یافتن جواب مواردی مانند:
 چرا اینجا هستید؟
در دنیا چه می خواهید؟
چه چیزی شما را تحریک می کند؟
بیشتر دوست دارید چه کاری انجام دهید؟
با چه کسی بیشتر دوست دارید؟
شما امیدوار هستید که چه تاثیری بر روی دیگران داشته باشید؟

همه اینها سوالاتی هستند که یک طراح زندگی ممکن است قبل از شروع سفر به اکتشاف و ماجراجویی خود بپرسد.
به عنوان انسان، ما همه به معنی در زندگی نگاه می کنیم، به طور مداوم برای پاسخ به سوال “چرا من اینجا هستم” است.

۵ ابزار لازم برای اینکه بتوانید به راحتی زندگی خود را طراحی کنید

بعضی از مهم ترین ابزارهایی را که هر معمار طراح زندگی باید در جعبه ابزار خود داشته باشد، در ادامه آمده است. با در اختیار داشتن این ابزار ها می توانید قدرتمندانه تر زندگی خود را طراحی کنید :

۱ . طرح

طرح برای زندگی شما می تواند مانند طراحی خانه معمار، جدول مندرج مطالب یا طرح کسب و کار باشد. شما اهداف مشخصی را تعیین می کنید و برنامه ای از اقدامات را برای چگونگی دستیابی به هر یک از آنها مشخص می کنید. شاید شما با کارآفرینی ایده آل خود شروع کنید و استراتژیک شوید که چگونه از جایی که می خواهید به کجا می خواهید بروید. سپس شما می توانید زندگی شخصی، روابط صمیمانه، دوستی، کودکان، حیوانات خانگی، خانه، سرگرمی و هر چیز دیگری که در طرح شما قرار دارد را طراحی کنید.

۲ . تمرکز

پس از اینکه طرح خود را ایجاد کردید، قبل از اینکه اقدام کنید، باید به ذهنیت درست برسید. قدرت اندیشه های شما، ذهنیت مثبت شما، تمرکز متعهد شما بر اهداف و برنامه شما، شانس موفقیت شما را در هر منطقه ای که اقدام می کنید، بهبود می دهد.
شما باید به خود و توانایی خود برای دستیابی به اهداف خود اعتقاد داشته باشید. شما باید از افکار خود مطلع شوید و آنهایی را حفظ کنید که از آنچه می خواهید کسب کنید. شما باید حواس پرتی را از بین ببرید و روی نتیجه نهایی برای رسیدن به یک زندگی رویایی تمرکز کنید.

۳ . اقدام

با برنامه خود در محل و ذهن خود را بر موفقیت، شما آماده اقدامات لازم برای ساخت زندگی خود هستید.
اگر می خواهید شغل خود را تغییر دهید، اولین اقدام شما ممکن است مصاحبه هایی را با افرادی که در این حرفه انجام می دهند، تنظیم کنید که می توانید از آنها راهنمایی بگیرید.
اقدام بعدی ممکن است برای ثبت نام برای کلاس هایی که سطح مهارت شما را برای حرکت حرفه ای افزایش می دهد. هر اقدام مثبتی که در جهت رسیدن به اهداف و خواسته ها باشد، می تواند منجر به طراحی درست زندگی هر فرد شود.

۴ . نظارت و اصلاح مداوم

اقدامات باید به طور مرتب برای نظارت بر پیشرفت شما انجام شود. آیا مصاحبه های اطلاعاتی شما را با همه مواردی که لازم است بدانید یا آیا شما نیاز به برنامه ریزی بیشتر دارید.
آیا شما پیدا کرده اید که زمان کافی برای تحصیل در کلاسهای درسی خود دارید، یا در حالی که یک کار تمام وقت دارید، چالشی است؟ آیا شما موقعیت کارآموزی یا مقدماتی را در زمینه جدید خود گرفته اید و اکنون وقت آن است که درخواست ارتقاء دهید؟ پیگیری پیشرفت خود را به سمت اهداف خود ادامه دهید تا بتوانید انگیزه ی خود را حفظ کنید. پیروزی های کوچک را در راه خود به سوی اهداف بزرگتر خود جلب کنید. هر موفقیت یک گام نزدیک به طراحی زندگی نهایی شماست.
اصلاحاتی را انجام دهید، برای تغییر تنظیم کنید، اعمال خود را دوباره و اهداف خود بررسی کنید. همان طور که موانع را می بینید، راهی پیدا کنید که در اطراف آنها باشد.
اطمینان حاصل کنید که اغلب آنها نشان داده نمی شوند تا به شما بگویند شما در مسیر اشتباه هستید. در صورتی که این مورد باشد، مجددا هدف خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید این چیزی است که واقعا می خواهید. سپس برخی از اقدامات جدیدی را ایجاد می کنید که حتی اگر مسیر دیگری باشد، شما را به مسیر بازگرداند.

۵ . پشتیبانی

همه سازندگان یک تیم دارند. معمار خانه را طراحی می کند و سپس پیمانکار مراحل و استخدام های لوله کش، برق، فریمرها و غیره را انجام می دهد. همان طور که زندگی خود را طراحی می کنید، تیم شما ممکن است شامل مربیان، مربیان، معلمان، همکاران، همکاران، کارآموزان، پیمانکاران و هر کس دیگری باشد شما اهداف خود را به دست می آورید

همان گونه که با برنامه کار خود را شروع می کنید، به طور منظم آن را مرور می کنید، برای تغییرات تنظیم می کنید، و همیشه برای پیشرفتتان پاداش می دهید.
با استفاده از این ابزار ها در جعبه ابزار زندگی خود، شما در راه موفقی برای طراحی زندگی خود هستید.

چرا باید زندگی خود را طراحی کنید

گام به گام زندگی خود را طراحی کنید

برای اینکه بتوانید به طور صحیح و هوشمندانه زندگی خود را طراحی کنید باید به طور آهسته ولی پیوسته در راه تغییرات و طراحی زندگی فردی و اجتماعی خود گام بردارید.

۱ . دقیقا مشخص کنید چه چیزی می خواهید.

اگر هدف شما صعود به قله اورست باشد، باید بدانید که در دسترسی به آن رویداد باید مواردی از قبیل ارتفاع، عرضه اکسیژن، تکنیک های کوهنوردی، بهترین زمان، آب و هوا و تجهیزات را در نظر داشته باشید.
 به طور مشابه، شما باید درباره آنچه که از زندگی می خواهید، کجا و چگونه می توانید آن را دریافت کنید، آنچه که شما نیاز به انجام نیازها و زمان و تجهیزات مورد نیاز دارید، مشخص کنید. به طور کورکورانه بدون اهداف و نشانه ها و یا ناتوانی در کار هیچ فردی قادر به طراحی زندگی و رسیدن به خواسته ها نیست.

۲ . ریسک کنید، اما همه چیز را به شانس وا نگذارید.

این واقعیت به خوبی شناخته شده است که بدون جلب رضایت و ریسک کردن، به اندازه کافی اهداف قابل دستیابی نیست. خوب است که در معرض خطرات قرار بگیریم، اما قبل از ریسک کردن، یک ارزیابی عینی از جوانب مثبت و منفی، سود و زیان، سرمایه گذاری، بازده و زمان لازم را انجام دهید.

۳ . زمان را در نظر خود قرار دهید

به یاد داشته باشید، شما نمی توانید وقت گمشده را از دست بدهید، نمی توانید ساعت را خاموش کنید. زمان یکی از منابع است که همیشه وجود دارد. کالای با ارزش بالایی است که هرگز پس از گذشت نمی شود آن را بازگرداند.
به خاطر داشته باشید که فقط یک زندگی دارید و این کار تمرینی نیست. فقط یک بار اتفاق می افتد هیچ گزینه ای برای گفتن ” بیایید همه چیز را دوباره شروع کنیم” وجود ندارد.

۴ . برنامه ریزی های مشخص طراحی کنید

برنامه های واضح و دقیق داشته باشید اما آنها را به اندازه کافی انعطاف پذیر نگه دارید تا بتوانید آنها را با توجه به نیاز و وضعیت تغییر دهید.
به عنوان ایجاد کننده زندگی، می توانید هر چیزی که در پروژه خود می خواهید تغییر دهید، حذف کنید یا اضافه نمایید. اما حداقل با گذر از این تمرین طراحی زندگی خود، تحت کنترل شرایط خود قرار می گیرید، نه اینکه اجازه دهید خود را تبدیل به قربانی آنها کنید. بنابراین، اگر شرایط لازم باشد، دریغ نکنید مسیر خود را تغییر دهید.

نکاتی برای اینکه زندگی خود را طراحی کنید

۵ . در آغوش تغییر و فقط آن را انجام دهید.

برای به دست آوردن نتایج جدید در زندگی که متفاوت با دستاوردهای قبلی باشد، نیاز به طرح های جدیدی برای زندگی است و برای طراحی های جدید در زندگی نیاز مبرم به تغییرات است. نیاز به این هست که در پایه های فکری و نگرش های خود نسبت به زندگی تفاوت های تازه ایجاد کرد و در برابر تغییرات مقاومت نکرد.
ابتدا تغییرات جزئی در طرح زندگی خود داشته باشید. نکته مهم این است که فقط شروع به انجام کارها شود. همان طور که شما حرکت می کنید، شروع به تغییر و رشد بیشتر و بزرگتر در زندگی خود خواهید کرد و در نتیجه، رشد زندگی حاصل خواهد شد.

۶ . کنجکاو باشید

کنجکاو بودن یک نقطه شروع فوق العاده است. انیشتین برای معرفی خود گفت که او هیچ استعدادی واقعی به غیر از کنجکاوی پرشور ندارد.
مطالعات نشان داده اند که کنجکاوی مغز ما را برای یادگیری چیزهای جدید به ارمغان می آورد، بنابراین کنجکاوی ذهنیت مهمی است که نتایج قابل توجهی در راه طراحی زندگی دارد.

۷ . رویداد های جدید را امتحان کنید

 نمونه سازی اولیه بخشی اساسی از تفکر طراحی است و بنابراین جای تعجب نیست که درخواستی را بپذیریم. ما آزمایش های ارزان و آسان را انجام می دهیم تا بتوانیم فرضیه های خود را در زندگی آزمایش کنیم.
آزمایشات بخش مهمی از تغییرات سازمانی است و باید بخش اساسی طراحی زندگی شما نیز باشد.

موضوع ۱۰ سایت موفق ایران در ارائه قیمت دلار سکه و طلا را نیز بخوانید

3 نظرات

  1. تو اینترنت کمتر ازین مقاله های کاربردی میبینم. عالی بود

  2. عالی بود! کتاب زندگی خود را طراحی کنید هم توسط رضا جمشیدی صفا ترجمه شده و با همکاری نشر البرز فرادانش به چاپ رسیده.designyourlife

  3. عالی بود.به امید این که بیش‌تر از این مطالب مفید رو در سایتتون ببینیم.باز هم ممنون🙏🏻👍🏻

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.