Home / زندگی / ۱۰ روش که به تصمیم گیری درست در زندگی شما کمک می کند
تصمیم گیری درست

۱۰ روش که به تصمیم گیری درست در زندگی شما کمک می کند

تصمیم گیری درست یک دفعه اتفاق نمی افتد. در این مقاله، دکتر تراویس برادبری مراحلی را می گوید که بدین وسیله می توانیم تصمیم گیری درست در زندگی انجام دهیم.

شما در روز تصمیم گیری های زیادی را انجام می دهید. یک مطالعه نشان داد ما روزانه درگیر ۷۰ تصمیم گیری هستیم.

بعضی تصمیم ها کوچک هستند، مثل خوردن، آشامیدن که ما را در مسیر کاری که می خواهیم انجام دهیم و وظایفمان قرار می دهد.

بعضی از آنها پیچیده هستند، مثل انتخاب بین دو شغل، اینکه آیا به شهر دیگر برویم تا در کنار افرادی دوستشان داریم باشیم یا اینکه در شهر خود کنار افرادی باشیم که به ما صدمه می زنند.

با خیلی از تصمیم گیری هایی که در طول روز می گیرید، یاد بگیرید آنها را اولویت بندی کنید و آنها را خوب انجام دهید که برای موفقیت و شادی شما ضروری است.

 

استراتژی هایی که افراد موفق برای تصمیم گیری درست در مدیریت استفاده می کنند:

 1. آنها تصمیم گیری های کوچک را به مسائل عادی تبدیل می کنند

تصمیم گیری مثل ماهیچه ها عمل می کنند: مواقعی که آن را به کار می گیرید، بیش از حد خسته می شوند. یکی از بهترین استراتژی های افراد موفق این است که بر تصمیمات سخت خود کار می کنند برای اینکه مسائل کوچکتر را حل کنند یا آنها را به مسائل عادی تبدیل کنند. ذهن خود را برای تصمیم گیری پیچیده تر باز می کنند.

استیو جایز مشهور هر روز یک بلوز سیاه یقه دار می پوشید. او این کارها را برای مسائل روزمره داشت که خستگی روزانه را کاهش دهد. او از توانایی های خود آگاه بود تا بتواند تصمیم گیری درستی انجام دهد.

سخنان بزرگان جهان درباره موفقیت
 1. آنها در صبح ها تصمیم گیری بزرگ می کردند

یک راه خوب دیگر برای مغلوب خستگی روزانه، ذخیره تصمیمات کوچک برای بعد کار (تصمیم خیلی سخت است) است و اینکه کارهای پیچیده را در صبح به عهده می گرفتند، موقعی ذهن شما سرحال است.

وقتی شما با انبوهی از تصمیم گیری ها رو به رو می شوید، یک راه خوب زود بیدار شدن و کار کردن بر روی وظایف پیچیده است قبل از اینکه با تصمیم گیری جزئی و بی اهمیت وقتتان گرفته شود (مانند تلفن کردن، چک کردن ایمیل).

همین طور یک استراتژی مشابهی این است که قبل خواب کارهای کوچک تر را انجام دهید تا نیروی زیادی برای روز بعد داشته باشید. برای مثال، وسایل خود را از شب قبل آماده کنید تا روز بعد حتی به آن فکر هم نکنید.

روش تصمیم گیری درست

 1. آنها به احساساتشان توجه می کنند

یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد؛ تصمیم گیری دائمی بر اساس احساسات موقت نگیرید، که کاملا درست است. افراد موفق احساستشان را می شناسند و درک می کنند، پس می توانند تصمیم عاقلانه و منطقی بگیرند.

متأسفانه، اکثریت احساسات خود را خوب مدیریت نمی کنند یا حتی نمی شناسند. تصمیم گیرندگان قوی، می دانند که بی حوصلگی می تواند به آنها لطمه زند، یا آنها را از مسیرشان منحرف کند، به همان اندازه خلق خوب می تواند اعتماد آنها را بیشتر کند و تأثیرگذار است.

برای تقویت حافظه چه باید کرد
 1. آنها عقاید خود را به طور منطقی منطقی ارزیابی می کنند

وقتی تصمیم گیری پیچیده می شود، افراد موفق عقاید خود را دربرابر معیارهایی که از قبل معین شده قرار می دهند برای اینکه می دانند تصمیم گیری را راحت تر و بهتر می کند. معیارهای مفیدی که در نظر گرفته شده شمال موارد زیر است؛

 • این کار چقدر برای من فایده دارد؟
 • چقدر به من ضربه می زند؟
 • چقدر سود دارد؟
 • چقدر ضرر دارد؟
 • آیا از این تصمیم پشیمان می شوم؟
 • آیا از این تصمیم پشیمان نمی شوم؟
 • آیا ارزش های من را بازگو می کند؟

نحوه انجام تصمیم گیری درست

 1. آنها مواقع تصمیم گیری درست می خوابند

خوابیدن کمک می کند وضوح فکری داشته باشید. کمک می کند احساسات خود را اداره کنید. وقتی خیلی سریع عمل کنید، سریع واکنش می دهید، اما وقتی تمرکز بیشتر و وقت بیشتری برای تصمیم گیری بگذارید، به مسائل مهمی که تا حالا به آن توجه نکرده اید، را می بینید.

 1. آنها بیش از حد منتظر نمی مانند

افراد موفق اهمیت جمع آوری اطلاعات را تا اندازه ای که می توانند، می دانند، ولی همین موقع است که حساب می کنند افت نکنند.

به جای منتظر ماندن برای چیدن ستاره ها، آنها می دانند که برای رسیدن به هدف خود زمانی مشخص دارند. وقتی زمانی را مشخص کردند، مشتاق هستند تا آن کار را انجام دهند و دنبال آن می روند تا موعد مورد نظر برسد.

در کمتر از ۷ دقیقه با نشانه ها , علایم , روشهای تست و درمان افسردگی آشنا شوید
 1. آنها ورزش می کنند تا نیرو بگیرند

استرس ناشی از تصمیم گیری کورتیزول تولید می کند که واکنش های عصبی را به دنبال دارد. کورتیزول توانایی شما را برای خوب فکر کردن کم می کند.

وقتی برای تصمیم گیری خود استرس دارید، ورزش کنید. تقریباً ۳۰ دقیقه طول می کشد تا اندروفین دوباره سوخت رسانی کند و هوشیاری ذهنی را به شما بازگرداند. تحقیقات نشان دادند ورزش عملکرد کلی مغز را برای تصمیم گرفتن بهبود می بخشد.

 1. آنها به اخلاق خود پایبند هستند

آنها می دانند پایبندی به اصول اخلاقی برای تصمیم گیری مهم است. وقتی شما احساسات مختلفی داشته باشید، اخلاق شما را راهنمایی می کند.

 1. آنها به دنبال مشاور از بیرون می روند

وقتی به تصمیم گیری درست در زندگی نزدیک می شویم، ما یک گرایش داریم یک چاره ای انتخاب کنیم و سپس اطلاعات لازم را گردآوری می کنیم تا از آن تصمیم حمایت کنیم.

یک راه برای گرفتن این تصدیق این است که دنبال نظرات دیگران باشیم و مشاوره افراد با دیدگاه های متفاوت نسبت به شرایط خودمان را ببینیم.

تصمیم گیری درست چیست

 1. آنها در تصمیم گیری های قبلی نشان می دهند

مارک تواین طبیعت پیچیده تصمیم گیری درست را به صورت زیر شرح داد؛ تصمیمات درست از تجربه به دست می آیند و تجربه هم از تصمیم گیری های بد بدست می آید.

البته نمی گوییم تنها راه برای یک تصمیم گیرنده خوب شدن این است که میلیون ها تصمیمات اشتباه داشته باشیم.

بلکه مهم این است که تصمیمات گذشته را در ذهن خود نگه داریم. افراد موفق به اندازه کافی از تصمیمات خود آگاه هستند تا وقتی شرایط مشابهی پیش می آید از فواید آن بهترین استفاده را ببرند.

با انجام این کارها می توان روزها، هفته و سال ها، تصمیمات خوب گرفت که تلاشی است که ارزش دارد وقت و انرژی برای آن گذاشت.

به نظر شما کدام روش در تصمیم گیری درست بیشتر به شما کمک می کند؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.