Home / زندگی / درمان انزوا و گوشه‌گیری
انزوا
انزوا و گوشه گیری

درمان انزوا و گوشه‌گیری

انزوا احساس تهی بودن و پوچی در درون شماست. اگر اقدام به درمان انزوا و گوشه گیری نشود ممکن است نتایج نافرجامی را به همراه داشته باشد.

در اصل زمانی که احساس می‌کنید از جهان جداشده‌اید و دورافتاده‌اید و ناگهان ازآنچه مایلید به آن برسید محروم می‌شوید، دچار انزوا شده‌اید.

انزوا و گوشه‌گیری انواع مختلف و درجه‌های متفاوتی دارد.ممکن است آن را به‌عنوان یک احساس مبهم تجربه کرده باشید که گویی بعضی چیزها در وضع رضایت بخشی نیست و یا احتمال دارد انزوا را به‌عنوان یک ناکامی بسیار شدید و دردی جان کاه احساس کنید.

انواع انزوا و گوشه‌گیری

  • گاهی انزوا مربوط به از دست دادن فرد خاصی است؛ زمانی که وی مرده است یا خیلی از شما دور می‌باشد.
  • به دلیل احساس تنهایی و عدم ارتباط با مردم ایجاد شود چون واقعاً ازنظر فیزیکی، از مردم جداشده‌اید، مثل وقتی‌که شما در نوبت شب‌کار می‌کنید یا در بخشی از سازمان که به‌ندرت مردم به آنجا می‌آیند و شما به‌تنهایی مشغول به کار هستید.
  • حتی شاید زمانی که مردم در اطراف شما هستند، ازنظر روحی احساس تنهایی کنید، چراکه نمی‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. توجه کنید که منزوی بودن با فقط تنها بودن تفاوت دارد. انزوا، مشابه تنها بودن نیست، زیرا همه ما زمانی دوست داریم که تنها باشیم. اما انزوا احساس تنها شدن و اندوه به خاطر این تنهایی است.

پیدا کردن روش‌هایی برای تغییر احساس و درمان انزوا و گوشه‌گیری

تشخیص احساس تنهایی و بیان آن

در ابتدا باید بپذیریم که ما احساس تنهایی می‌کنیم، پس باید به آن خاتمه دهیم. گاهی قبول کردن این احساس برایمان دشوار است. بهتر است خودمان را با نوشتن مطالبی در دفتر خاطرات تخلیه کنیم یا نامه‌ای خیالی به یک دوست بنویسیم، نقاشی کنیم یا تصویر چیزی را بکشیم، با صدای بلند آواز بخوانیم و به‌هرحال کار دیگری انجام دهیم تا بتوانیم احساسات درونی‌مان را ابراز کنیم.

بیان احساسات به ما کمک می‌کند تا دریابیم برخی از چیزها به احساس انزوای ما مربوط می‌شود. مثل غم، عصبانیت و درماندگی. بعدازاین کارها ما متوجه می‌شویم که این احساسات از کجا می‌آیند و چگونه به زندگی ما مربوط می‌شوند. زمانی که ارزیابی این موارد را بررسی می‌کنیم، برای ایجاد تغییراتی در احساساتمان نیز توانمندتر می‌شویم.

باید فعال‌تر شویم

بزرگ‌ترین تغییر از بین بردن حالت رکود و فعال‌تر شدن است.چنانچه ما از کسانی که دوستشان داریم دور هستیم مثل خانواده، پدر و مادر یا دوست؛ می‌توانیم به دیدن آن‌ها برویم یا برایشان ایمیل بفرستیم و یا به آن‌ها تلفن بزنیم. هم‌چنین، صحبت کردن با یک دوست فهمیده، غالباً به ما کمک می‌کند در حالاتمان تغییراتی ایجاد کنیم

در فعالیت‌های گروهی شرکت کنیم

زمانی که در یک فعالیت لذت‌بخش شرکت داریم، ذهن ما از احساس تنهایی دور می‌شود. همچنین، بدین طریق می‌توانیم حالتمان را تغییر دهیم. این کار می‌تواند به ما فرصت ملاقات با مردم یا افرادی که علائق مشابهی با ما دارند را بدهد و نیز تمرینی برای رویارویی و دیدن مردم باشد. این تأثیرات گاهی به‌سرعت و گاهی به‌کندی صورت می‌گیرد.

روش بهتر شرکت در کاری است که قبلاً از آن لذت می‌برده‌ایم یا فکر می‌کنیم جالب است. احتمال دارد حتی افرادی را پیدا کنیم که راهی مشابه ما دارند. دریافت حقوق اضافی یعنی اینکه ما درک کرده‌ایم که می‌توانیم وارد بعضی از فعالیت‌ها شده و بدون هیچ‌گونه احساس تنهایی، کاملاً به آن فعالیت علاقه‌مند شویم.
[newsletter_signup_form id=3]

یک نظر

  1. سایت خوبی دارید. ادامه بدید کارتون عالیه

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.