Home / پول / ۱۲ قدم سفر یک کارآفرین موفق
کارآفرین موفق
کارآفرین

۱۲ قدم سفر یک کارآفرین موفق

کارآفرینی مسیر ساده‌ای نیست برای تبدیل‌شدن به یک کارآفرین موفق باید یک سری مراحل را طی نمود.

آیا ناراحت هستید و فکر می‌کنید زندگی کارآفرین برای شما مناسب نیست؟ آیا احساس می‌کنید وقتی کارآفرینی را شروع کردید اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید؟ یا از رسیدن به رؤیاهای خود به‌عنوان یک کارآفرین موفق احساس عصبی و نگرانی می‌کنید؟

وقتی شما به‌عنوان یک کارآفرین با مشکلات زیادی روبرو می‌شوید، تشخیص دهید در چه مرحله از سفرکارآفرینی خود هستید که به شما کمک خواهد کرد به مقصد نهایی که قصد آن را دارید، برسید.

در اینجا ۱۲ قدم سفر یک کارآفرین موفق را برایتان آورده‌ایم:

 • تصمیم‌گیری

وقتی اول مسیر کارآفرینی خود را شروع می‌کنید، همیشه یک تصمیمی پشت آن وجود دارد. ممکن است به یک کارآفرین تبدیل شوید که سال‌ها یا برای چند هفته کارکنید. وقتی واقعاً تصمیم گرفتید کاری را انجام دهید، موقعی است که کارآفرینی خود را شروع کرده‌اید.

 • هیجان

وقتی آن را شروع می‌کنید، قطعاً لحظه هیجان‌انگیزی را برای خودخواهی داشت. پر از امید، شادی، غرور و پر از احتمالات برای فردایی بهتر هستید. فکر می‌کنید بهترین تصمیم برای زندگی خودساخته‌اید و نمی‌توانید منتظر بمانید تا آن را انجام دهید و با هرکس که می‌شناسید تصمیمات خود را سهیم می‌شوید.

 • عصبانیت

وقتی به‌عنوان یک کارآفرین ناگهان شروع می‌کنید، احتمالاً عصبانی می‌شوید برای اینکه بعدازآن دیگر فرصتی نیست تا مردد شوید که آیا می‌توانید آن را انجام دهید. هیچ‌وقت نباید یک‌دفعه شروع کرد.

 • دلهره

وقتی تأسیساتی را در یک اقیانوس بزرگ‌راه اندازی می‌کنید، در خود احساس ترس می‌کنید. می‌بینید آن‌طور که به نظر می‌رسد آسان نیست. در این مرحله است که خسارت‌های خود را می شمرید و در گوشه‌ای می‌نشینید و حوله خود را به گوشه‌ای پرتاب می‌کنید.

 • تلاش

در میان تمامی احساسات شما، کارآمدترین آن‌ها؛ شور و اشتیاق است. شما احتمالاً از خیلی از مراحلی فکر نمی‏کردید از آن بگذرید، قبلاً عبور کرده‌اید. بنابراین هرگونه فشار به خود وارد کنید که نیاز قدرت زیاد دارید.

 • احساس تنهایی

وقتی اول کار خود را شروع می‌کنید، دو تجربه با دیگران خواهید داشت. یکی اینکه مردم به شما می‌گویند چقدر دیوانه هستید و باید برگردید عقب و یک شغل مطمئن پیدا کنید و از طرف دیگر افرادی وجود دارند که فکر می‌کنند کار عاقلانه‌ای کرده‌اید برای اینکه آن‌ها مانند شما هستند.

 • شک و سؤال در مورد خودتان

درنهایت، در مورد توانایی خود برای انجام دادن اهدافتان تا به آن‌ها برسید، از خود سؤال بپرسید. آیا واجد شرایط به‌عنوان یک کارآفرین هستید؟ آیا باعث می‌شوید مردم به شکست شما بخندند؟

آیا درست فکر نمی‌کنید؟ یا ممکن است از این انتقادها بگذرید و این اشتباهات بزرگ را شناسایی کنید.

از دیروز یاد بگیرید، برای امروز زندگی کنید و به فردا امیدوار باشید. این مهم‌ترین چیزی است که سؤال ندارد.

 • ناامیدی و بدبینی

در این مرحله شما سعی به تمرکز می‌کنید و آنچه را مشخص کرده‌اید انجام دهید، درنهایت می‌بینید تعداد کمی افراد کنار شما هستند و خود را تنها می‌بینید. اعتماد شما رفته‌رفته کم می‌شود و احساس می‌کنید دوست ندارید راه را ادامه دهید.

ممکن است برخی کارت‌های اعتباری‌تان تمام‌شده و یا از بعضی پول قرض کرده باشید و خیلی مشتری نداشته باشید. شما با این حس عجیب خسته می‌شوید مانند این‌که سختی سخت را حس می‌کنید.

 • دعا و راز و نیاز

در این مرحله شما احساس می‌کنید هر کاری که لازم بود را انجام دادید تا ایده و طرح خود را به انجام برسانید، به شکست‌خورده‌اید. ناراحتی شما برای آخرین وضعیت شماست و فکر می‌کنید که اگر این بار نیز کار نکند، برای رسیدن به رؤیای کارآفرین موفق خود،کار بیشتری ندارید.

 • عزم و اراده

برای اینکه به پایان کار خود برسید، باید قدرت کافی را به دست آورید و حرکت کنید تا به همه‌چیزی که می‏خواهید برسید. می‌دانید که رؤیایی که دارید روی یک خط است و مصمم باشید تا رؤیاهای شما تحقق بخشد.

اراده کلید اصلی برای موفقیت است. افراد موفق بدون توجه به اینکه احساس مغلوب شدن، تردید و ترس کنند، تلاش می‌کنند”

 • محکم باشید

اثبات شما معلوم می‌کند چه نتایجی به دست می‌آورید. آیا علیه تمام فرصت‌ها مبارزه می‌کنید و آن را می‏سازید یا اینکه می‌خواهید به عقب برگردید و با افسردگی می‌خواهید شکست خود را قبول کنید؟

 احساس شوک و خوشحالی

شما کاملاً شوک زده‌اید و لذت می‌برید برای اینکه آن را نهایتاً انجام داده‌اید! از تمام مراحلی که عبور کرده‏اید، نهایتاً به لذت بزرگی می‌رسید!

مسیر کارآفرینی برای همه نیست و قطعاً برای شکست نیست. برای افرادی است که می‌خواهند از میان آتش عبور کنند و فشار را تحمل کنند تا به مقصد نهایی برسند. سفر کارآفرینی یکی از سخت‌ترین و بهترین سفر شما تابه‌حال خواهد بود.

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.