Home / زندگی / چگونه شخصیت خود را عوض کنیم
تغییر شخصیت
شخصیت

چگونه شخصیت خود را عوض کنیم

بیش از صدسال پیش ولیام جیمز گفته بود که شخصیت انسان در سی‌سالگی تثبیت‌شده و دیگر تغییر نمی‌کند. سالیان زیادی از این اظهارنظر گذشته و به‌رغم تلاش‌های زیاد صورت گرفته برای نقص این گفته، همچنان داستان‌های افسانه‌ای به قوت خود باقی‌مانده‌اند. نه‌تنها برخی معتقدند که شخصیت انسان تا سی‌سالگی تثبیت می‌شود، بلکه بعضی دیگر از محققان بر این باورند که شخصیت هر فرد مسئله‌ای ارثی بوده و از قبل مشخص‌شده است !

اگر شما شخصیتتان را دوست داشته باشید، این تفکر خوب و عالی به نظر می‌رسد. شاید شما توانسته باشید میان تمایلات متعدد وجودی‌تان به تعادل مناسبی برسید، اما شاید هم دوست داشته باشید تغییرات کوچکی انجام دهید و اگر شرایط مناسب فراهم شود، بی‌شک از آن استقبال کنید.

اکثر ما دوست داریم که اندام مناسب‌تری داشته باشیم، باهوش‌تر باشیم یا در روابط عاشقانه خود خوش‌شانس‌تر باشیم. البته به همان اندازه هم‌دلمان می‌خواهد که شخصیتمان را اصلاح کنیم؛ زیرا برخی ویژگی‌های شخصیتی، زندگی را دشوار می‌کنند.

برای مثال ویژگی بیش‌ازاندازه رنجور بودن، شخص را بسیار ناراحت و مضطرب می‌کند. این مسئله به‌وضوح بر حالت‌ها و فعالیت‌های روزانه او تأثیر می‌گذارد.

ویژگی دیگری چون درون‌گرایی نیز مزایای چشمگیری دارد، اما شاید اشخاص درون‌گرا در دنیای واقعی با مشکلات پیچیده‌ای روبه‌رو شوند؛ زیرا در دنیای واقعی به شخصیت متضاد آن‌ها، یعنی برون‌گراها بهاداده مشود.

البته ویژگی‌های دیگر هم خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارند: شما باید آدم بسیار سازگار و مطیعی باشید، این‌یکی از ویژگی‌های برجسته‌ای است که باعث می‌شود اطرافیان شمارا دوست بدارند. اما اگر بیش‌ازاندازه سازگار و مطیع باشید، دیگران شمارا طرد می‌کنند؛ حتی توصیه می‌شود افرادی که همه دوستشان دارند نیز کمی سطح سازگاری خود را پایین بیاورند. البته برعکس این قضیه نیز صدق می‌کند. اگر شما فردی بداخلاق و اخمو هستید، باید راهی پیدا کنید که دوست‌داشتنی‌تر به نظر برسید.

به عقیده روان شناسان، خصوصیت‌های شخصیتی که رفتارهای احساسی ما را شکل می‌دهند به پنج دسته بزرگ تقسیم‌بندی می‌شوند. در این تقسیم‌بندی پنجمین مورد استقبال از تجربه است.

داشتن این ویژگی بنا بر آنچه در معنای آن نهفته است، نشان می‌دهد که شما فردی کنجکاو و منعطف هستید؛ اما از طرف دیگر، افراط در این ویژگی باعث می‌شود که مدام بی‌قرار باشید و یکجا بند نشوید.

مردم اغلب تحت تأثیر افسانه‌ها قرارگرفته و تصور می‌کنند که امکان تغییر در شخصیت وجود ندارد. آن‌ها این‌گونه ارزیابی می‌کنند که برای تمام طول زندگی‌شان از آن رهایی نخواهند یافت؛ اما شاید خوشحال شوید اگر بدانید، هنوز هم امیدی هست.

طی جدیدترین بررسی‌هایی که محققان انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که این امر نه‌تنها غیرممکن نیست بلکه با تمرین و خودشناسی امری شدنی و دست‌یافتنی است و به دست آوردن موفقیت در این مقوله منجر به دستاوردهای شگفت‌انگیزی در زندگی فرد خواهد شد.

 

یک نظر

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.