Home / مقالات / چگونه بدون اینکه خسته شویم درس بخوانیم و درس خوان شویم
چگونه درس خوان شویم
راز موفقیت در درس

چگونه بدون اینکه خسته شویم درس بخوانیم و درس خوان شویم

شاید شاگرد اول شدن آرزوی هر دانش‌آموزی در دوران تحصیل باشد و اکثر آن ها این سوال را دارند که چگونه درس خوان شویم ؟

وقتی موردتوجه معلم‌ها و مسئولین مدرسه قرار می‌گیرید یا زمانی که سر کلاس معلم از شما به‌عنوان الگو برای دیگران مثال می‌زند، تجربه شیرین و لذت بخشی است که شاید نصیب همه نشود.

جالب است کسانی که به موفقیت شاگرد اول شدن دست پیدا کردند، آن را کاری آسان و دست‌یافتنی می‌دانند و دانش‌آموزانی که موفق نشدند، آن را غیرممکن می‌شمارند.

به‌عنوان یک معلم که مستقیم با دانش‌آموزان سروکار دارم چند تا توصیه برای شما دارم که می‌تواند مسیر راز شاگرد اول شدن را برای شما روشن و آشکار می نماید:

 

چگونه درس بخوانیم تا موفق شویم

گام اول این است که واقعاً خودتان از صمیم قلب و با تمام وجود بخواهید که شاگرد اول شوید. باید یک رغبت درونی در وجود شما باشد تا انرژی شما را برای رسیدن به مقصد فراهم کند.

نه اینکه چون پدر و مادرتان گفته‌اند که شاگرد ممتاز شوید شما هم بخواهید، بلکه خودتان باید به این نتیجه برسید که هم‌اکنون این یک نیاز ضروری برای شماست تا شاگرد ممتاز شوید.

اگر این حس و میل عمیق در شما وجود داشت که گام اول را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید، اما اگر نه چطور؟

راه‌حل: باید برای آینده خود یک هدف در نظر بگیرید. هدفی مثبت که هم برای شما دستاورد داشته باشد و هم برای اطرافیان و اجتماع مفید باشد. این هدف حتی می‌تواند جنبه‌های مادی هم داشته باشد، مثلاً خریدن فلان ماشین یا رسیدن به فلان شغل پردرآمد.

داشتن هدف به شما انگیزه و روحیه دوچندان می‌دهد و کمک می‌کند تا تلاش بیشتری نمایید. اما یادتان باشد هر تلاشی ممکن است منجر به شاگرد اول شدن شما نشود. باید حساب‌شده و با برنامه‌ریزی کارکنید تا حتماً به نتیجه دلخواه را بگیرید.

 

انگیزه برای درس خواندن

اگر سال گذشته شاگرد ممتاز بودید یا نبودید، در هر دو صورت فراموشش کنید. امسال یک سال تحصیلی جدید است و نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی جدیدی دارد.

انگیزه برای درس خواندن یک قدرت درونی و بی پایان را در شما ایجاد می کند و به شما کمک می کند تا قله های موفقیت در زندگی و درس را به راحتی فتح کنید.

 

در سال‌های تدریسم دانش‌آموزانی را دیده‌ام که نسبت به سال قبلشان با جهشی باورنکردنی شاگرد زرنگ شده‌اند و همچنین افرادی هم بوده‌اند که سال گذشته شاگرد درس خوان بوده‌اند اما سال بعد نمراتشان با افت شدید مواجه شد.

 

پس برای شاگرد ممتاز شدن نگران این نباشید که پارسال نمرات خوبی نگرفتید. برای امسال با برنامه‌ریزی حساب‌شده و محکم قدم بردارید. اما این نکته مهم را فراموش نکنید که اگر سال گذشته نمرات بالایی نداشتید برای اینکه در رقابت شاگرد ممتازها قرار بگیرید نسبت به بقیه باید تلاش بیشتری کنید.

داشتن انگیزه برای درس خواندن به همراه پشتکار و برنامه ریزی و پایبندی به برنامه های نوشته شده می تواند منجر به موفقیت شما در تحصیل شود.

 

هیچ گاه افسوس سال گذشته را نخورید و نگران آینده هم نباشید، فقط با برنامه ریزی دقیق رو به جلو حرکت کنید و برای آینده امیدوار باشید.

 

راه‌حل: اگر پارسال شاگرد متوسط یا ضعیفی بودید، با خودتان روراست باشید و نقاط ضعف خود را پیدا کنید. هر مبحث از هر درسی که خوب بلد نیستید را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید و سعی کنید به کمک همکلاسی‌ها و معلم‌ها آن را به‌خوبی یاد بگیرید. مخصوصاً مباحثی ادامه‌دار هستند و وابسته به مطالب قبلی می‌باشند.

رمز موفقیت در درس خواندن چیست

نه‌تنها برای شاگرد ممتاز شدن بلکه برای تمام‌کارهای زندگی‌تان برنامه‌ریزی و نظم را سرلوحه کارهای خود قرار دهید. پیرو فلسفه «هر چه پیش آمد خوش‌آمد» نباشید. خودتان تعیین کنید که فردا چه اتفاقی قرار است بیفتد.

 

برای ساعت‌هایی که در خانه هستید برنامه‌ریزی داشته باشید. مدام جلوی تلویزیون ننشینید و سرتان دائم در تلفن همراه نباشد.

 

بعضی‌ها انگار موظف هستند که تمام سریال‌های تلویزیون را تماشا کنند و تمام فوتبال‌های پخش زنده را حتی اگر نیمه‌شب پخش شود و منجر به خواب‌آلودگی فردا سر کلاس باشد را هم با دقت ببینند.

انگار باید همیشه آنلاین باشند تا اگر کسی در شبکه‌های اجتماعی پستی فرستاد سریع لایک کنند و جوابش را بدهند. مطمئن باشید این افراد جزو شاگرد ممتازها نخواهند بود.

 

راه‌حل: اگر می‌خواهید تلویزیون تماشا کنید یک سریال یا یک برنامه ورزشی را انتخاب نمایید و در هفته آن را دنبال کنید. در استفاده از تلفن همراه هم افراطی عمل نکنید. نگران نباشید اگر یک هفته هم آنلاین نشوید، هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد.

رمز موفقیت در درس خواندن چیست
راز های موفقیت در درس خواندن

 

راز موفقیت در درس

در اینجا چند نکته را برای شما یادآور می‌شوم که می‌تواند بازدهی یادگیری و کسب نمرات شما را چندین برابر کند، در حقیقت راز موفقیت در درس برای درس خوان شدن شما می باشد.

 

اگر به این روش درس بخوانید مطمئن باشید خودتان از نتایجی که حاصل می‌شوند شگفت‌زده می‌شوید.

اول اینکه حتماً روز قبل از تدریس معلم از روی کتاب یک دور روخوانی کنید. اصلاً مهم نیست که هیچ‌چیز متوجه نمی‌شوید، فقط بخوانید و سؤالاتی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید.

 

تعداد زیادی از این سؤالات با تدریس معلم پاسخ داده می‌شود، آن‌هایی را که بی‌جواب ماند را هم می‌توانید بپرسید.

 

نکته بعدی راز موفقیت در درس این است که درسی را که معلم برای شما تدریس کرد، حتماً وقتی به خانه برگشتید، در همان روز دوباره مطالعه کنید.

 

 

شیوه درس خواندن (بهترین روش مطالعه برای درس خواندن و امتحان)

در واقع بهترین شیوه یا روش برای درس خواندن و امتحان این است که زمان مطالعه روزانه شاگرد درس خوان باید به سه قسمت تقسیم شود:

 • پیش‌خوانی درس‌هایی که قرار است معلم فردا تدریس کند
 • مطالعه دقیق درسی که معلم امروز برای شما تدریس کرد
 • آماده کردن تکالیف برای درس‌های فردا

با تغییر روش یا شیوه درس خواندن (برای امتحان) و رعایت همین نکات کوچک ولی مهم می‌توانید به عن.ان یک درس خوان بازدهی ساعت‌های مطالعه خود را چندین برابر کنید و نتایج بسیار خوب‌تری نسبت به گذشته بگیرید.

 

نکته مهم: برای شاگرد ممتاز شدن به دنبال یافتن دلیل اجرا نکردن برنامه‌ریزی نباشید، اگر در شرایط سخت و غیرعادی زندگی روزمره هم قرار گرفتید، سعی کنید شخصیت محکمی داشته باشید و  پای بند به برنامه باشید و آن را اجرا نمایید.

 

 

چگونه درس بخوانیم

برای درس خواندن در ابتدا باید روش صحیح مطالعه را یاد بگیرید تا بهترین استفاده را از زمان و بالاترین راندمان را در کار مطالعه دروس داشته باشید.

اگر پیش خوانی قبل از تدریس معلم را همیشه رعایت کنید و به عنوان یک دانش آموز موفق آن را سرلوحه کارهای خود قرار دهید، می توانیم امیدوار باشیم که نصف راه مسیر درست درس خواندن را آمده اید.

 

پیش خوانی و مرور قبل درس گرفتن باعث می شود یک سری سوالات در ذهن شما شکل بگیرد و این کنجکاوی ذهنیتی هرچند مختصر اما مفید را برای شما ایجاد خواهد کرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که همان روز بلافاصله پس از تدریس معلم باید درس مربوطه را مطالعه کنید. این بار با دقت بیشتری درس را می خوانید و سعی می کنید مطالب آموخته شده را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید.

 

هر چه این کار را به تعویق بیندازید اطلاعات بیشتری از حافظه کوتاه مدت شما از می رود و آن ها را از دست می دهید.

اینکه بدانیم چگونه درس بخوانیم در کنترل مدیریت زمان و انرژی دانش آموزان کمک شایانی خواهد کرد و جهش قابل توجهی برای ارتقا ایچاد می کند.

 

 

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم

روش صحیح مطالعه یک درس خوان این است که شما از برنامه ریزی همزمان حجمی و محتوای دروس استفاده کنید. به این ترتیب که مقدار معینی از صفحات کتاب یا جزوه مورد نظر را مشخص کرده و بگویید در یک بازه زمانی یک ساعته آن را به اتمام می رسانید.

 

بهترین بازه های زمانی برای مطالعه به صورت ۴۵ دقیقه مطالعه و ۱۵ دقیقه استراحت هست. البته اگر شما تسلط بیشتری پیدا کردید، می توانید مدت زمان مطالعه تا یک ساعت و نیم هم افزایش دهید.

 

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم
روش درس خواندن برای امتحان بدون خستگی

 

اما اگر در ابتدای راه هستید بهتر است بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه پانزده دقیقه استراحت داشته باشید و به مغز خود آرامش بدهید تا برای ادامه درس خواندن آماده باشد.

در این مدت پانزده دقیقه هم سعی کنید خود با تلویزیون و موبایل مشغول نکنید و بتوانید با قدم زدن و تنفس عمیق آرامش ذهنی و جسمی نسبی را به دست آورید.

 

نکته دیگر برای اینکه بدانیم چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم این است که هیچ گاه دو درس سخت یا دو درس آسان را پست سر هم مطالعه نکنیم و انتخاب ها در برنامه ریزی طوری باشد تا اگر در یک واحد زمانی درس سختی را مطالعه کردیم حتما در ساعت بعدی درسی را بخوانیم که آسان تر  هست و ما تسلط بیشتری بر روی آن داریم.

 

مثلا اگر یک ساعت درس ریاضی را مطالعه کردیم ساعت بعدی حتما درسی مانند ادبیات یا زبان انگلیسی را بخوانیم و دقیقا بعد از ریاضی درس فیزیک یا شیمی را قرار ندهیم.

این قانون در مورد درس های حفظی جات هم صدق می کند. به عنوان مثال چنانچه یک ساعت درس ادبیات را خواندیم پشت سرش درس عربی یا تاریخ را قرار ندهیم و یک درس حل کردنی مثل ریاضی را برای مطالعه انتخاب کنیم.

 

با این کار هم مانع از خستگی هنگام درس خواندن می شویم و هم تنوع ذهنی برای برنامه ریزی خود ایجاد می کنیم و می توانیم همیشه پرانرژی بمانیم.

با دریافت این محصول زودتر شاگرد اول می شوید

 

برنامه ریزی برای درس خواندن (چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم)

اگر شما برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، نه تنها پیشرفت تحصیلی بیشتری خواهید داشت، بلکه از زمان های کوتاه و بیهوده خود نیز استفاده بیشتری خواهید برد.

برنامه ریزی برای درس خواندن باید مطابق توانایی های یک دانش آموز باشد. هر دانش آموزی برنامه منحصر به فرد خودش را دارد.

 

هیچ وقت نمی توان یک نسخه کلی در برنامه ریزی برای درس خواندن را برای تمام دانش آموزان یک کلاس پیچید.

برنامه ریزی برای درس خواندن
بهترین روش برای درس خواندن

برنامه درسی شما باید به گونه ای باشد که درس های سخت و حل کردنی مانند ریاضی را در ساعات اولیه روز که انرژی بیشتری دارید، مطالعه نمایید.

 

با این کار می توانید با سرعت بیشتری مطالب سخت تر را به ذهن خود بسپارید و موارد حل کردنی را نیز با سرعت بیشتری پیش ببرید.

 

خیلی از بچه های درس خوان باهوش هستند که همین راهکار ساده را برنامه ریزی مناسب برای درس خواندن و قبولی در تیزهوشان می دانند.

 

 

روش درس خواندن برای امتحان

معمولا در شب امتحان استرس و اضطراب دانش آموزان را فرا می گیرد و گاهی این نگرانی باعث می شود عملکرد آنها به شدت افت نماید.

بیشتر این نگرانی ها به دلیل عدم آمادگی برای امتحان هست که مربوط به شاگرد درس خوان نیست. حالا سوال مهم این است که چگونه می توانیم این استرس ها را کاهش دهیم و راندمان درس خواندن خود را بالا ببریم؟

 

معمولا تمام کارشناسان حافظه و یادگیری در این مورد با هم اتفاق نظر دارند که هر چه مدت زمان به خاطر سپاری اطلاعات بیشتر باشد، مدت فراموشی آن نیز طولانی تر خواهد بود.

 

بهترین روش مطالعه برای امتحان  یک دانش آموز درس خوان این است که شما مطالب درسی را به طور آهسته آهسته و طولانی مدت فرا بگیرید و سعی کنید از مطالعه فشرده و انفجاری در شب امتحان پرهیز نمایید.

 

با این کار به حافظه خود فرصت بازیابی و دسته بندی اطلاعات را می دهید و مانع از فراموشی زودهنگام آن می شوید.

چنانچه درسی را به طور فشرده و در شب امتحان مطالعه کنید، مغز مجال دسته بندی و تحلیل آها را نخواهد داشت و فقط اطلاعات را به طور موقتی به حافظه کوتاه مدت می سپارد.

 

بدیهی است که ماندگاری مطالب در حافظه کوتاه مدت بسیار کم و در حدود چند روز و حداکثر تا یک هفته است.

بنابراین برای نمره خوب گرفتن در امتحانات درس ها را در طول سال تحصیلی کم کم مطالعه کنید و نگذارید تا حجم مطالب انباشته شده در شب امتحان زیاد گردد.

خیلی از افراد هستند تازه بعد از تموم شدن امتحانات از ما سوال می کنند چگونه در امتحان نهایی ۲۰ بگیریم؟!

برای همین ما قصد داریم  بعدا برای شما روش های تقویت حافظه برای درس خواندن را مفصل مطرح کنیم.

 

چگونه عاشق درس خواندن شویم
چگونه درس بخوانیم

روش های درس خواندن

روش مطالعه گروهی یکی از روش های درس خواندن است که می تواند برای شما بسیار کارآمد و مفید باشد. وقتی که به صورت گروهی درس می خوانید می توانید اشکالات درسی همدیگر را نیز رفع نمایید و به هم کمک کنید.

 

در برنامه ریزی مطالعه گروهی باید این نکته حتما مد نظر قرار گیر که رفع اشکالات و طرح سوالات باید در زمان مشخصی صورت گیرد تا در زمان مطالعه مزاحم یکدیگر نشوید و رشته افکارتان از هم گسسته نشود.

 

یک مورد دیگر که در روش های درس خواندن باید مد نظر خود قرار دهید، استفاده از یادداشت برداری و خلاصه نویسی است.

وقتی که شما از کتاب یا مطالب درسی خلاصه برداری می کنید، در واقع یک چکیده مفیدی از آن برای خود آماده می سازید. این خلاصه در زمان امتحان پایانی برای شما بسیار سودمند خواهد بود.

 

شما به جای اینکه یک کتاب چند صد صفحه ای را مطالعه کنید، یک خلاصه چند ده صفحه ای را می خوانید که خودتان آن را نوشته اید.

با این کار نه تنها در زمان مطالعه خود بسیار صرفه جویی می کنید، بلکه مطلبی را می خوانید که خودتان با دست خود خودتان و با ادبیات نگارشی خودتان آن را نوشته اید که برای ذهنتان آشناتر است و هم به خاطر سپاری آن برایتان راحت تر خواهد بود.

 

یادداشت برداری از صحبت های معلم در سر کلاس نیز کاری بسیار پرفایده است و در نمره پایانی شما و در پاسخ گویی به امتحانات و درس خوان شدن شما نیز مفید خواهد بود.

این یادداشت برداری می تواند در دفتر و یا حتی در حاشیه کتاب درسی شما انجام پذیرد.

 

اگر شما هم راهکارهایی دارید تا بدون اینکه خسته شویم درس بخوانیم و یا برای امتحان درس خوان شویم و نظری دارید که چگونه می توانیم عاشق درس خواندن شویم و اصلا بهترین روش مطالعه برای امتحان چی هست, لطفا با ما به اشتراک بگذارید!

در این فیلم آموزش ۱۲ قسمتی نکات بسیار مهم و کاربردی راجع به ایجاد انگیزه برای درس خواندن، هدف گذاری، نظم و برنامه ریزی، مدیریت زمان، یادداشت برداری و خلاصه نویسی، تقویت حافظه، روش مطالعه موثر، افزایش تمرکز حواس، کنترل استرس و اضطراب، آموزش تندخوانی، حضور فعال در کلاس و تکنیک های پاسخ گویی به سوالات امتحانی بیان می شود.

163 نظرات

 1. ممنون. سایتتون عایه.مرررررررررسی

 2. سلام من پایه ی نهمم . هم هدف دارم هم با شیوه درس خوندن آشنایی دارم اما حوصله ی درس خوندن ندارم چکارکنیم ؟؟

 3. سلام من پایه ی نهمم . هم هدف دارم هم با شیوه درس خوندن آشنایی دارم اما حوصله ی درس خوندن ندارم چکارکنیم ؟؟ راهنمایی می خوام می خوام حداقل در امتحانات نمونه دولتی قبول شم ??

 4. سلام میخوام در نمونه دولتی قبول شوم باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید

 5. سلام من دهم تجربی هستم ترم اول رو خوب میخوندم اما این ترم رو خوب نمیخونم اصلا حوصله درسو ندارم نمیدونم چیکار کنم هرچی برنامه ریزی میکنم به نتیجه ای نمیرسم لطفا کمکم کنید

 6. به نظرم بهترین روش درس خواندن توی کتابخانه هست

 7. سلام من دهم تجربیم اصلا حوصله ی درس خواندنو ندارم یااگرم داشته باشم موقع درس خواندن راه میرم و بلند وتند می خونم که خیلی زود خسته میشم و چیزیم یاد نمی گیرم تورا خدا کمکم کنید طرز دروست درس خواندن بهم بگین خواهش می کنم✋

 8. من که نفهمم ول کن داداش

 9. سلام من دهم تجربی هستم قبلنا ینی دوران راهنمایی همه معلما منو با دس نشون میدادن میگفتن بهترین شاگرد مدرسس همه میشناختمنمو…. اما امسال هر چی درس میخونم نتیجه ی خوبی نمیگیرم از خودم راضی نیستم حس میکنم خنگ شدم انگیزمم کلا از دس دادم امسال نمیدونم چیکار کنم?

  • سلام
   مطمئن باشید شما کم هوش تر از قبل نشدید. فقط چون درسها کمی سخت تر شده و حجم مطالب بیشتر است مانند قبل نتیجه نمی گیرید. فقط کافی است با کنترل استرس خود و دانستن روش مطالعه صحیح نتایج بهتر از قبل بگیرید

  • دوست عزیز منم یازدهم ریاضی هستم
   اولا که یه مقدار افت تحصیلی وقتی که وارد دبیرستان میشی طبیعیه
   چون سیستم دبیرستان و راهنمایی هرچند که نزدیکن ولی باهم فرق دارن دبیرستان جدی تره و شما توی فضای کنکوری قرار میگیرین
   توقع ۲۰ نداشته باشین چون دبیرستان سختتره و ۲۰ گرفتن توش کار راحتی نیست و احتیاج به تلاش بیشتری دارین
   پس مثلا اگر ۱۹ و نیم شدین نگین وای من چقد خنگم کم شدم و فلان و این حرفا (دیدم که میگم ) از دوستای درسخونتون کمک بگیرین که راهنماییتون کنن ولی هرگز نپرسید ک چه مدلی درس میخونن چون هرکس مدل خودشو داره شماهم مدل خودتونو پیدا کنین و برای خودتون برنامه ریزی کنین شبا قبل از خواب برنامه ی فرداتونو یادداشت کنین که هم انگیزه بگیرین هم بدونین که اون روز چیکاره اید
   از افکار منفی و اینکه من خنگم و اینا دوری کنین روی کاغذای خوشگل جملات انرژی مثبت بنویسین و بچسبونین به اتاقتون اعتماد به نفس داشته باشین
   موقع درس به اهدافتون فکر کنین و با جدیت درس بخونین.حتی اگر معدلتون خیلی بالا نیست سعی کنین تستتون و قوی کنین خصوصا شما که تجربی هستین و هرروز باید درس زیست و مطالعه کنین و تستاشو بزنین
   رمز موفقیتتون اینه :
   از شکست نترسین . اعتماد به نفس داشته باشین ‌. از افکار منفی دور بشین . با تمام وجود برای رسیدن به هدفتون تلاش کنین
   در ضمن اگر از گوشی زیاد استفاده میکنین اپلیکیشن quality time برای اندروید رو دانلود کنین ساعت استفاده از گوشی و اینکه چندبار قفل و باز کردین و از چ اپ هایی استفاده کردین و نشون میده و این کمک میکنه گوشیو بذارید کنار . چون ترک اعتیاد هم میتونه اعتیادآور باشه و این خیلی خوبه.
   موفق باشین🌼

 10. سلام من هم پايه نهمم و در مدرسه تيزهوسان تحصيل ميكنم ولي اشتياقي براي درس خواندن ندارم.

 11. من یازدهم تجربی ام اصلنننن حوصله ی درسو ندارم همش میرم تو چت روما چرتو پرت میگم..میدونمم بی فایدس ولی بازم بیخیالش نمیشم..دیگه گاهی خودم از خودم خجالت میکشمو برنامه ریزی میکنم درسمو بخونم ولی دو ساعت بعد ک ب خودم میام میبینم دارم چت میکنم..

 12. من می خوام درس بخوانم ولی دیگه وقتی ندارم مدرسه تمام شدحالاچیکارکنم

 13. سلام من کلاس هشتمم وه هم هدف دارم هم برنامه ریزی ولی اصلا حالم از درس خوندن ب هم میریزه الانم امتحانات نهایی چیکار کنم خواهشا جواب بدین من چیکار کنم خوابم میگیره وقتی درس میخونم

  • سلام ایدا
   این خیلی خوب هست که برای درس خواندن هدف و برنامه ریزی داری.به خاطر اینکه حالت بهم نریزه و از درس خواندن لذت ببری باید در لیست برنامه ات تنوع درسی ایجاد کنی و زمان های مطالعه و استراحت بین آن را تغییر بدهی. مثلا اگر ۲ ساعت پشت هم خسته میشی یک درس رو بخونی، میتونی ۴۵ دقیقه درس بخونی و ۱۵ دقیقه استراحت کنی و دوباره یک درس دیگه رو شروع به مطالعه کنی.
   اینجوری خسته هم نمیشی و خوابت هم نمیبره

   • سلام من مینا هستم من دراین دوران نوجوانی دوست دارم همش آتیش بسوزانم اصلا نمیتونم یه جا بشین درس بخونم قبلا با خودم می گفتم روزی۱۴ساعت درس بخونم اما دوساعت هم به زور میشیم و

   • سلام با شروع مدرسه من به كلاس هفتم مى روم و در مدرسه ى دولتى شروع مى كنم من همه ى كتاب هاى هفتم را دارم و دلم مى خواهد شاگرد اول شوم و الان تا مدرسه شروع نشده مى خواهم درس بخوانم نياز به برنامه دارم

   • سلام من زهرا هستم و کلاس هشتمم من هر موقع که دارم درس می خونم نا خدا گاه حواسم به جای دیگه ای پرت میشه و به سمت فکر هایی که دارم حواسم پرت میشه ولی من هم برنامه درسی دارم و هم هدف ولی واقعا نمیدونم چرا موقع درس خوندن تمرکز ندارم و میرم تو فکر باید چیکار کنم

 14. من الان دهم تجربی امی پارسال بامعرفت خیلی بالا اومدم توی این رشته ولی امسال خیلی افت کردم .چیکارکنم ؟

 15. سلام
  من دانش اموز سال نهم هستم
  نمراتم افتضاحه همش یا ۵ یا ۶
  خیلی عالی بگیرم ۹
  قبل از راهنمایی شاگرد نمونه بودم ولی تا اومدم راهنمایی نمرام شروع کرد به افت کردن.من عاشق رشته تجربی هستم و با ادعا میتونم بگم کل ساختار مغز و کار هاش رو میدونم و خیلی دوست دارم تخصص مغز و اعصاب بشم ولی میترسم با نمراتی که میگیرم یه رشته ی پیش پا افتاده بهم بدن.
  لطفا راهنماییم کنین چکار کنم تجربی بیارم

  • سلام مجید
   این خیلی خوب هست که هدف داری و به یک رشته ارزشمند علاقه داری. بهترین کار این هست که با برنامه ریزی به هدفت برسی و به همه نشون بدی که لیاقتش رو داری.
   پس اول سعی کن نمراتت رو از وضعیت زیر ۱۰ خارج کنی و در مرحله بعد نمره ۱۵ و در آخرین مرحله نمره ۲۰ رو سعی کن بهش برسی.
   این خیلی عادی هست که در مقطع بالاتر دچار افت شدی چون بیشتر از قبل تلاش نکردی. حواست باشه که هر سال که بالاتر میری هم حجم درس ها و هم یادگیری اونها نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارند.

 16. سلام
  من دانش آموز پنجم به ششم هستم جز دانش آموز های برتر شهر هستم و درازمون قلم چی ترازهایم بالای ۶۹۰۰ میخواهم همیشه بالای ۷۱۰۰ باشه باید چکار کنم؟

 17. سلام استاد من آيلا هستم ششم به هفتمم
  ارزومه كه شاگرد اول بشم ولي نميتونم هدف دادم كه در رشته ي تجربي قبول بشم انشالله
  ولي هيچ وقت نميتونم درس خوان و شاگرد اول بشم و ارزومه و دوست دارم دركلاس هفتم به ارزوم برسم البته با كمك شما استاد عزيز
  و مي خواهم يك برنامه ريزي عالي داشته باشم تا به ارزوهام برسم
  وازتون خواهش ميكنم كمكم كنين و بازم ازتون خواهش ميكنم كه يك برنامه ويزي عالي بهم پيشنهاد كنيد استاد عزيز خيلي خوشحال ميشم كه كمكم كنين

  • سلام آیلا

   شاگرد اول شدن خیلی سخته اگر روش های کار رو ندونی و خیلی آسون میشه اگر روش رو یاد بگیری.
   برای همه دانش آموزان علاقه مند مثل شما ما ۱۲ تا از مهم ترین آموزش ها آماده کردیم که شما میتونی دانلود کنی و اجرای اونها شاگرد اول بشی.

   آموزش ها این موارد هستن: ایجاد انگیزه برای درس خواندن، هدف گذاری، نظم و برنامه ریزی، مدیریت زمان، یادداشت برداری و خلاصه نویسی، تقویت حافظه، روش مطالعه موثر، افزایش تمرکز حواس، کنترل استرس و اضطراب، آموزش تندخوانی، حضور فعال در کلاس و تکنیک های پاسخ گویی به سوالات امتحانی.(همه نکات لازم برای شاگرد اول شدن)
   ضمنا در هر مورد هم اگر سوالی داشتی میتونی بپرسی.من و همکارانم به سرعت به شما جواب میدیم.

   برای دانلود روی لینک زیر کلیک کن:

   لینک دانلود آموزش شاگرد اول شدن

 18. ممنون .مطالبی که گذاشته بودید خیلی به دردم خورد من امثال یازدهم می خونم ولی تو سال دهم و سختی درس ریاضی فیزک یکم از نمرات قبلیم که دانش آموز ممتازی بودم افت کردم الان هم سردرگمم که چکار کنم دوباره به همون نمرات دلخواه و یه برنامه ریزی خوب برسم .؟

 19. سلام من پايه ي چهارمم واصلا از درس ها مانند رياضي خوشم نمياد دوست دارم كه رياضي را ياد بگيرم

 20. سلام من دهم تجربی ام امسال می رم یازدهم . من ریاضی رو اصلا یاد نمی گیرم وبالا ترین نمره ای که داشتم ۱۶ بوده تازه اگرم بگیرم سر امتحان اگه همون سوال ی ذره تغییر کنه نمی تونم جواب بدم فک میکنم ریاضی رو مفهومی یاد نمی گیرم تو رو خدا راهنماییم کنید استاد

  • سلام
   ریاضیات از آن دسته درس هایی است که باید به طور پایه ای آن را یاد بگیرید. اگر شما در پایه دهم هستید و در یادگیری ریاضی مشکل دارید به مباحث ریاضی پایه نهم مراحعه کنید و دوباره به صورت اساسی آن ها را یاد بگیرید اگر ئر آنها هم مشکل دارید باز یک پایه به عقب تر بروید. باید از جایی شروع کنید که تمام موارد را به طور مفهومی تسلط دارید.

 21. سلام‌من محمد الماسی هستم
  من تا دوران راهنمایی یا همون دوره اول متوسطه جدید هیچ افت درسی نداشتم ولی امسال که پایه دهم ریاضی هستم اصلا شوق و اشتیاقی برای درس خوندن ندارم
  من تا پایه نهم معدل ریاضی ام در هر دو تا ترم کم تر از ۱۸ یا حداقل ۱۷/۵ نبود ولی اوسال باید برای شهریور هم برم برای امتحان ریاضی و فیزیک و هندسه
  میشه کمک کنید استاد

  • سلام محمد
   با تغییر مقطع تحصیلی مقدار کمی افت تحصیلی عادی هست اما نه به اندازه شما.
   باید توجه داشته باشی که هر چه سال تحصیلی شما بالاتر میره باید تلاش بیشتری کنی و زمان بیشتری برای درس خواندن بگذاری.
   اگر برای خودت هدفی داشته باشی و یک رشته دانشگاهی را مد نظر قرار دهی مسلما انگیزه و اشتیاق بیشتری برای درس خواندن پیدا خواهی کرد.

 22. سلام من غزل هستم از این سایت خوبتون واقعا مچکرم شما گفتید که ۴۵ دقیقه یا یک ساعت درس بخونیم و ۱۵دقیقه استراحت توی این ۱۵ دقیقه چه کار هایی کنیم که خستگیمون برطرف شه؟ من مدرسه نمونه دولتی ام و همیشه ساعت ۲ میام خونه تا ساعت ۳ استراحت میکنم و از ساعت ۵ به بعد انگیزه زیادی برای درس خواندن ندارم راستی بگم که کلاس نهمم):

 23. آها ببخشید یه سوال دیگه ای هم داشتم برای من قبولی در تیزهوشان خییییلی اهمیت داره و من سعی میکنم که تو تابستان درس بخونم اما خوب چون پول کافی برای رفتن به کلاس علوم رو ندارم مجبورم خودم همه رو یاد بگیرم و مطالعه کنم به نظر شما بهترین روش برای خوندن علوم اونم بدون معلم چیه؟(:

  • سلام غزل
   در ۱۵ دقیقه استراحت می توانید یک لیوان آب بنوشید، میوه ای بخورید یا به آرامی دراز بکشید و به چشمان خود استراحت بدهید. به هیچ عنوان سراغ موبایل نروید و پای تلویزیون ننشینید.
   کلاس رفتن تنها راه یادگیری نیست می توانید از کتاب های خودخوان و خودآموز موجود استفاده کنید.

 24. سلام .من میخوام به رشته تجربی بروم .ولی یکم ضییفم خیلی هم دوسش دارم میشه بگید چه کلاسی برم خوب میشه..لطفا ..ممنون

 25. سلام من سال هشتم به خاطر بیماری شدیدم معدل آخرم نوزدهو هفده صدم شده اگر سال نهم معدلم بیست بشه میتونم ریاضی فیزیک قبول شم لطفا زود جواب بدین دارم از استرس میمیرم

 26. سلام استاد زهرا هستم با معدل ۱۹/۷۰
  من قراره امسال انتخاب رشته کنم و تجربی خیلی دوس دارم ولی همش اضطراب اینو دارم که یه وقت افت نکنم یا دانشگاه مورد نظرم قبول نشم یا پشت کنکور بمونم به نظر شما میتونم تو این رشته موفق شم یا نه لطفا کمک کنید

 27. سلام من بنین هستم کلاس هشتم معدلم ۲۰شد اما امتحان پیشرفت تحصیلی ضعیف زدم آیا میتونم رشته تجربی را انتخاب کنم

 28. سلام من بنین هستم معدلم درکلاس هشتم ۲۰شد اما اتحان پیشرفت تحصیلی ضعیف دادم آیا تو کلاس نهم میتونم رشته تجربی انتخاب کنم

 29. سلام من دارم میرم نهم و معدل هشتمم ۱۹/۲ شد و میترسم و همش فکر میکنم که نمرم خیلی بده و نمیتونم برم تجربی اخه من در دبستان اصلا درس خون نبودم هر کاری میکنم خیلی درس میخونم اما معدلم بالاتر از این نمیره لطفا کمکم کنید …

 30. سلام من هشتم خیلی درس خواندم و معدلم شد ۱۹/۲ میترسم که نهم معدلم کم بشه و نتونم برم تجربی خواهشا کمکم کنیددددددددد هر کاری میکنم معدلم بالا تر نرفت

 31. سلام من یلدا هستم میخوام برم کلاس هفتم معدل پارسالم شده خیلی خوب ولی میخوام برم هفتم خیلی نگرانم چیکار کنم

 32. ببخشید من دارم میرم یازدهم ریاضی
  مدرسه نمونه دولتی هم هستم
  مشکل اصلی من اینه که میل باطنی به درس خوندن ندارم
  از طرفی راهی جز درس خوندن ندارم
  نهایت درس خوندن من ۲ ساعته توی یه روز اونم فقط یه درس
  اصن دیگه بعد از اون دو ساعت دیگه درس خوندن تو کتم نمیره
  یه راهنمایی می خوام که ساعت درس خوندنمو افزایش بدم

 33. نکات بسیار دقیقی بود که من را به گذشته خودم بر گرداند

 34. من امسال نهم هستم اون طور هم که میگن خیلی سخته بقیه درسام خوبه ولی تو ریاضی ضعیفم میشه چند تا روش بگید که تو کلاس بهتر یاد بگیرم

 35. من امسال نهمم اونطور هم که میگن خیلی سخته منم تو ریاضی ضعیفم میشه چند تا روش بگید که تو کلاس بهتر یاد بگیرم

 36. سلام سايت شما به من خيلي روحيه داد😘

  ممنون🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 37. سلام من میخوام هشتم رو بخونم من پارسال نمرم ۱۹،۱۹ شده و از بعضی ها شنیدم که هشتم سخته و در موردش کمی نگرانم و همیشه توی امتحانات استرس خیلی زیادی دارم در موردش کمکم کنید ممنون میشم

 38. سلام استاد من امسال میرم دهم تجربی دوسال یادگرفتم برنامه ریزی کنم حتی به درسای چند روز بعدم هم میرسم امسال میترسم درسا سخت تر نتونم خوب درس بخونم برنامه ریزی ایجاد انگیزه و پایبند بودن به برنامه ریزی واسه موفقیت کافیه؟؟ من میخام حتما حتما رشته های پرطرفداری مثل داروسازی ..قبول بشم.

 39. دوستان عزیز من به این نتیجه رسیدم که در مشکلات در سختی ها در مهمه چی باید از خدا کمک خواست و اگر ثمره کمک را نمی بینیم ناامید نشویم و برای یه چیزی که برای رسیدن به آن جنگ کنید و هرگز نگید که مثلا درس نخونم درآینده شغلی برام نیست بلکه بگید درس میخونم به عشق و علاقه که این کار مورد علاقه رو داشته باشم و در مورد آینده روشن خویش فکر کنید

 40. من پایه هشتم هستم و از راهنمای به بعد درسم ضعیف شده و انگیزه ای برای درس خوندن ندارم واسترس زیادی دارم نمیدونم چیکار کنم؟؟!

 41. سلام استاد من پايه نهم هستم و تو مدرسه تيزهوشان درس ميخونم چجورى ميتونم شاگرد اول بشم چون اونجا رقابت خيلى زياده

 42. سلام دوستان من هم نهمم واسترس زیادی دارم وزیرفشارخانواده هستم کمکم کنید……..

 43. من روش کلی درس خواندن بلدم
  و من از نظر خودم باید آدم بشینه قشنگ بخونه عمقی و دقیق و فقط به صورت نیم ساعت و ۴۵ دقیقه ای مطالعه کنید
  من خودم زندگی گذاشتم سر درس کنکور و تست
  البته باید آدم تلویزیون تماشا کنه و با موبایلم کار کنه ولی باید برای این کار ها باید برنامه ریزی داشته باشه
  امید وارم همه موفق شن

 44. چقدر نکات جالبی رو گفتید. مرسی استاد

 45. سلام خدمت کسانی که فکر میکنند با نمره ۱۷ به پایین درس نخوان و خنگ محسوب میشم من خودم عربی نمره ام _۹_بود ولی فقط با یه اعتماد به نفس کوچولو دیگه عربی رو زیر ۱۹ نمیارم .شما ها اعتماد به نفستون پآیینه وگرنه باهوشید .نمره های پایینتون هم با برنامه‌ریزی و کمی درس خوندن جبران میشه . الان هم رشته تجربی ام و نمره ام ۱۹٫۶۷هه

 46. سلام بﭺه ها ترخداکمکم کنید من نمیتونم درس بخونم همش زهنم مشغوله

 47. سلام بﭺه هاترخداکمکم کنید من نمیتونم درس بخونم کلاس هفتمم همش حواسم به درس نیست نمبتونم درس بخونم

 48. سلام خدمت دوستان من کلاس دهم انسانی ام سرکلاس بادقت گوش میکنم وقتی درس تموم میشه بااعتمادبه نفس میگم رفتم خونه باید حتما بخونم اما وقتی میام خونه کتاب دست میگیرم اما نمیخونم به نظرتون من چه کنم

 49. سلام خدمت دوستان من کلاس دهم انسانی ام سرکلاس بادقت گوش میکنم وقتی درس تموم میشه بااعتمادبه نفس میگم رفتم خونه باید حتما بخونم اما وقتی میام خونه کتاب دست میگیرم اما نمیخونم به نظرتون من چه کنم

 50. سلام دوستان من ۲ سال پیش دندونپزشکی قبول شدم.تجربم اینه اگه میخای معدل بالا داشته باشید و رتبه خوبی بیارید.باید ی دلیل برا درسخوندنتون داشته باشید.من حقیقتش مدرسه با کس خاصی رقابت نمیکردم تمام تلاشم بود بهترین خودم باشم و این باعث میشد همیشه بهترین تو تمام مدرسه ها باشم.ربطی هم ب هوش نداره.من سخت کوش بودم معدلم اکثرا حدود ۱۹.۹۰ بعضی وقتا کمی بالا پایین میشد.درحالی که خواهرم نمیدرسید و معدلاش نزدیک ۱۵ میشد😁
  حس خوبی داره درسخون بودن.اولش سخته وقف بدی خودتو ولی ی مدت ک میگذره و از همه جلو میوفتی و تحسین رقیه رو میبینی لذتش عالیه.درس بخونید با انرژی و علاقه.موفق باشید اجی و داداشای گلم

 51. سلام.من الان پایه هشتم هستم و شاگرد زرنگی هستم ولی می خواستم بدون که چه کاری انجام تا در درس هام بهتر عمل کنم.ممنون

 52. من پنجم هستم . انگیزه ی زیا دی برای درس خواندن دارم ولی حوصله ی درس خواندن را ندارم ولی حالا که دیگر این متن را خواندم فهمیدم چه اشتباهی کردم آخه من آنقدر درس خوانده بودم که دیگر حوصله ی درس خواندن نداشتم ولی حالا میخواهم هر طور شده بچه زرنگ بشم یه رغیب تحصیلی هم دارم به نام فاطمه ارشدی

 53. من کلاس هفتم هستم بعضی از درس هام ضعیفم چطوری درس هایم رو تقویت کنم

 54. عالی بود ممنون من ششم دبستان هستم ولی عی می کنم با برنامه ها و روش های شما پیش تا انشا… موفق شوم فقط من در ریاضی خیلی ضعیف هستم هر چی هم می خونم باز هم ریاضیم پیشرفت نمی کنه

 55. سلام ببخشید من ششم هستم وسال پیش شاگرد اول شدم اما امسال نه انظباطم خوبه نه درسام اصن خیلی افت داشتم امسال هم تیزهوشان دارم با اینکه ساعت مطاله ام ۴ تا ۶ ساعته اما هیچی بلد نیستم

 56. من درس میخوام بخونم ولی وقت نمی کنم

 57. من سایت شمارو چند ماه پیش دیدم و خیلی کمکم کرد الان با برنامه ریزی درست روزی ۴ ساعت و نیم درس میخونم و شاگرد اولم شب های امتحان دیگه استرسی برای درس خوندک زیاد ندارم چون قبلا خوندم از مطالبی و زحماتی که در این سایت میکشید خیلی خیلی ممنوننم

 58. سلام من به خاطر درس خوندن عصبی شدم .چیکار کنم؟

 59. سلام من پنجم دبستان هستم شاگرد اول کلاسم ولی کم کم هی درس بد و بدتر میشه نمیدونم چیکار کنم میشه منو راهنمایی کنید

 60. سلام من تیزهوشان درس میخونم..دهم ریاضی این سختیها مال اولشه که میخاید شروع کنید.ولی خداییش حس میکنم وقتی درس میخونم بهترین سالهای عمرم داره میره.وقتی میرسی به استقلال و به ارزوهات که دیگه افتادی تو سرازیری عمر😟

 61. سلام
  من یکی از بهترین شاگرد های مدرسه هستم توی سال ها هفتم و هشتم معدلم از ۱۹٫۹۰ پایین تر نیومد
  امسال چون که نهم خیلی سخت تره یه برنامه واسه خودم گذاشتم که هر روز ۱ ساعت بهش اضافه می کنم و تا روزی ۵ ساعت و ۶ ساعت رسیده
  می خوام بدونم که این برنامه ی فشرده بهم لطمه نمی زنه ؟

 62. سلام من هفتم تیز هوشانم
  هرچی میخوام بخونم حوصله ندارم وقتی هم حوصله ندارم هرچی هم بخونم تو مغزم نمیره لطفا ی راه مفید بگید

  • سلام منم هفتم تیز هوشانم اوایل همین مشکلو داشتم ولی راه حل خوبی پیدا کردم که واسه من جوابگو بود.من از اون درسی که دوسش داشتم شروع به خوندن کردم و برای خودم معلم شدم.یعنی جوری درسو توضیح دادم برا خودم که انگار دارم واسه یه بچه دبستانی توضیح میدم.شما هم‌ این کارو بکن ایشالاجواب میگیری.البته توجه داشته باش که با یادگیری سر کلاس و گوش کردن به توضیح دبیر نصف راهو میری.موفق باشی…

 63. من ریاضیمو ۳٫۵ از ده اوردم همه مسخرم میکنن و من دوست دارم رشته ی خوبی در بیام ولی تمرکز ندارم پارسال دریم خوب بود وای امسال ابته من دهم هستم

 64. سلام من هفتم تیزهوشانم ولی ریاضیم زیر ۱۵ دارم میمیرم از استرس لدفاراه کار بدین واقعا حالم بده

 65. سلام استاد من هرسال شاگرد اول بودم امسال پایه هفتم نمره هام خیلی زیاد افت کرده یه راهنمایی مارو میکنید

 66. سلام استاد ببخشيد من دوست دارم تو كلاس شاگرد اول شوم اما هرچه سعي مي كنم نمي توانم .
  براي اين كار مي گوييد چكار كنم

 67. سلام استاد من دانش آموز پایه هفتم هستم من با درس خوندن برنامه ریزی حوصله و… مشکلی ندارم حتی مشکل درسی بخصوصی هم نداشتم حداقل تا الان ولی از زمانی که به هفتم آمدم مشکلاتم اساسی تر شد من بزرگترین مشکلی که دارم استرس هست استرس من برای شب امتحان نیست من کلا استرس دارم با اینکه درس ها را کامل مطالعه میکنم و حتی بیشتر اوقات هم موفقم یک نمره بد کار من را خراب میکنم من حتی اگر کل نمره هایم خوب باشد اگر یک نمره بد بگیرم همش نگران این هستم که چه می شود من حتی زمانی که همه نمره هایم خوب هست هم باز هم استرس دارم چون نگران امتحان یک ماه بعدش هستم من نمی دانم باید برای امتحان چه بخش هایی از در س را بخوانم حتی فکر کردن به چیز های مثبت هم فقط می تواند مدت کمی استرس را از من دور نگه دارد من توانیی های بالایی دارم ولی این استرس کارم را خراب می کند من هر چقدر هم سعی میکنم نگران آینده نباشم نمی توانم
  خواهش میکنم کمکم کنید

 68. سلام استاد من دهم تجربی هستم هدفم دارم وخیلی علاقه دارم تو این رشته موفق شم فقط هرکاری میکنم سمت درس نمیتونم برم دلیل اینکه اینجوی شدمم نمیدونم امسال اینجوری شدم سالای دیگه اینطور نبود لطفا کمک کنید!!!!

 69. من نمی دونم چه چوری یرنامه ریزی کنم خواهش میکنم یه برنامه برای رشته حسابدلری بزارید

 70. من ننی دونم چه چوری برنامه ریزی کنم خواهش میکنم برای ده حسابداری یه برنامه بنویسید

 71. من نمیدونم چطور برنامه ریزی کنم
  خواهش میکنم یه برنامه ریزی برای پایه دهم حسابداری بنویسید خواهش استاد

 72. سلام.ممنونم از مطالب خوبتون امیدوارم براهمه دوستان اثرداشته باشه.

 73. سلام.ازمطالب خوبتون ممنونم امیدوارم براهمه دوستان اثرگذارباشه.

 74. سلام استاد من یه سوال داشتم من ساعت ۷ صبح به مدرسه میرم و کلاس دهم اتسانی هستم و و ساعت۲ ظهر یه خانه بر میگردم و خیلی خسته میشم آیا بهتره که بخوابم بعد به درسام برسم یا اینکه فورا بیام بخونم درسامو و اونجایی که شما گفتید خلاصه برداری کنیم از کتاب یعنی کل مطالب کتاب یا فقط مطالب طولانی

 75. من که این ۱۲ روش را خواندم در ذهنم خیلی تاثیر گذار بود من جزو شاگرد های اول تا سوم کلاس هستم ولی با این روش ها فکر می کنم دانش اموز نمونه مدرسه شوم البته اگر به این روش ها پیروی کنم . با تشکر از مطالب خوبتون

 76. خوبه حالا روش کار میکنم…ممنون

 77. من معدلم ۱۹٫۶۳ هست الته کلاس هشتم به نظرتون امسال که نهمم میتونم تجربی بیارم ؟ راستش من هر دفعه یک درس میخونم ۲۰ میشم یک درس دیگم میاد پایین باز یکی دیگه میخونم یکی دیگه میاد پایین

 78. سلام من زهرا هستم و کلاس هشتمم من هم برنامه ریزی درسی دارم و مهم تر از اون هدف دارم ولی وقتی میخوام درس میخونن نا خدا گاه میرم تو فکر و تمرکزمو به کی از دست میدم باید چیکار کنم ?

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.