Home / زندگی / چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم
هدف
هدف

چگونه برای خود هدف انتخاب کنیم

به ذهن خود اجازه دهید تا آرزوهای بزرگ داشته باشد. درباره جزئیات آن‌ها نگران نباشید و وقت خود را زیاد صرف نکنید تا یک هدف ویژه را توصیف کنید.

ایده‌های خود را مدت طولانی نگهدارید که برای شما مدام الهام‌بخش باشد. امیدها و آرزوهای زیادی در پشت ذهن خود داشته باشید، اما این فرصت را برای نوشتن به آن‌ها بدهید تا آن‌ها را به خط مقدم ذهن بیاورید. این از مزایای این تکنیک است.

وقتی شما با لیست اهداف بلندمدت خود راضی باشید، یک‌بار دیگر می‌توانید آن لیست را بخوانید. در کنار آن، تعداد سال‌هایی که فکر می‌کنید به آن هدف خاص می‌رسید را بنویسید.

وقتی زمان را وارد کردید، باید یک توزیع نسبتاً متعادل برای همه اهداف شما برقرار باشد. اگر اهداف یک و سه‌ساله زیادی وجود دارند، اما تعداد کمی در دسته ۱۰ ساله وجود داشته باشند، ممکن است نیاز باشد بیشتر فکر کنید واقعاً به زندگی خود چه چیزی می‌خواهید اضافه کنید. چه نوعی از زندگی واقعاً برای درازمدت می‏خواهید. اما اگر یک مزیتی در هدف بلندمدت و کمی کمتر در هدف کوتاه‌مدت وجود دارد، ممکن است تمایل شما را نیز نشان دهد.

در فهرست خود کارکنید، اضافه کنید و یا کم کنید، تا زمانی که توزیع مساوی یا بیشتر یا کمتر ایجاد کنید.

حالا وقت علاقه و به چالش کشیدن می‌آید. حالا از خود بپرسید چه چیزهایی واقعاً مهم هستند در مقایسه با چیزهایی که فقط سرگرم‌کننده هستند.

برای هر چهار بخش اهدافتان را مشخص کنید: یک‌ساله، دوساله، پنج‌ساله و ۱۰ ساله.

شما حالا ۱۶ هدف جداگانه دارید. تا حالا به آن‌ها مختصر نگاه کرده‌اید، اما حالا شروع به‌دقت بیشتری در آن‌ها کنید.

هر هدف خود را می‌توانید درک کنید اگر هر دقیقه آن را بدانید و می‌توانید بنویسید اگر شرح مفصلی از دقیقاً همان چیزی شما را که ببینید، داشته باشید.

آیا قصد دارید یک فروشگاه مبل در عرض سه سال بازکنید؟ می‌خواهید از خیابان که نگاه می‌کنید چگونه باشد؟ آیا می‌خواهید پنجره‌ها از طلا باشد یا یک نشان به آن آویزان کنید؟ می‌خواهید چند مترمربع باشد؟ آیا کارمند دیگری برای فروشگاه خود می‌خواهید یا خودتان می‌خواهید کاملاً آن را اداره کنید؟

به این سؤالات فکر کنید به خاطر اینکه هدف خود را کاملاً واضح ببینید و سپس اطلاعات خود را بنویسید. نوشته‌های ضبط‌شده به مهم‌ترین اموال شخصی شما تبدیل خواهد شد.

اما نه همه. هر هدف یک انگیزه قوی است اگر یک دلیل قوی پشت آن باشد. چرا می‌خواهید به اهدافتان برسید؟ چرا شما می‌خواهید در مسابقه رقابت کنید و یا از جای دورافتاده بازدید کنید و یا اولین فردی باشید که در خانواده خود مدرک دکترا را کسب کرده‌اید؟

دلایل خود را برای هر هدف که می‌خواهید با جزئیات بنویسید. اگر نمی‌توانید یک دلیل روشن و قانع‌کننده برای هرکدام از ۱۶ هدف خود پیدا کنید، به‌طورجدی دوباره ارزیابی کنید. ممکن است آرزوهای خیالی داشته باشید، تا یک هدف واقعی و حالا زمان مناسبی است که آن را کشف کنید.

کار کردن بر لیست خود را ادامه دهید تا اینکه ۱۶ رؤیای واضح داشته باشید، تا باقدرت انگیزه برای اهداف بلندمدت داشته باشید.

در فواصل منظم، آنچه را که نوشته‌اید، بررسی کنید و پیشرفت‌های خود را در جهت این اهداف با دقت پیگیری کنید.

همه موارد بالا را حفظ کنید! تنظیم هدف در قدم اول خیلی مهم است، اما دسترسی به هدف تداومی و مادام‏العمر است. این همان چیزی است که سبب چالش می‌شود. به همین دلیل خیلی باارزش است که به هدف‌های بلندمدت خود برسید.

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.