Home / مقالات / راز تصویر سازی ذهنی ۶۸ ثانیه ای چیست؟
آرزو
تصویر سازی ذهنی

راز تصویر سازی ذهنی ۶۸ ثانیه ای چیست؟

تصویر سازی ذهنی یکی از مهم ترین و کارآمد ترین تکنیک های ذهنی است که اگر به درستی انجام گیرد می توان به معجزه تصویر سازی ذهنی پی برد.
در ادامه عناوین تصویر سازی ذهنی و توضیحات و تکنیک های آموزش برای هر کدام را مشاهده می کنید.

 

تصویر سازی ذهنی چیست

قدرت روش تصویر سازی ذهنی ۶۸ ثانیه ای

تصویر سازی ذهنی برای ازدواج

تصویر سازی ذهنی در ورزش

تصویر سازی ذهنی مثبت

آموزش تکنیک تصویر سازی ذهنی (چگونه تصویر سازی ذهنی کنیم )

 

دانلود کتاب آموزش تصویر سازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی چیست

به مجموعه ای از تمرین ها و تفکرات ذهنی است که شخص برای رسیدن به خواسته ای آن را تمرین و تکرار می کند. در حقیقت به کمک قدرت تخیل و تصور خودش هر آنچه می خواهد به آن دست یابد را برای خودش متصور می شود.
تصویر سازی ذهنی در حقیقت شبیه سازی برای اتفاقاتی است که فرد انتظارش را دارد وای هنوز برایش رخ نداده است.
وقتی که در حالت آرامش و ریلکسیشن قرار دارید، تصویر سازی ذهنی برای شما بهتر جواب می دهد.

تصویر سازی ذهنی

قدرت روش تصویر سازی ذهنی ۶۸ ثانیه ای

اگر انسان بتواند فقط ۶۸ ثانیه بر روی خواسته واقعی و آرزوی حود تمرکز کند، می تواند به آن دست یابد!
بسیاری از سخنرانان موفق به ویژه در حوزه قانون جذب نظیر ایستر هیکس نظریه جالبی دارند. آنها می گویند: اگر انسان بتواند فقط هجده ثانیه روی خواسته واقعی خود تمرکز کند ،زنگی بزرگ در کائنات به صدا در می آید. این گونه توجه کل هستی به این شخص و آرزوی درونی اش جذب می شود.
اگر این هجده ثانیه تا شصت و هشت ثانیه ادامه یابد، دیگر کار تمام است. آنگاه کل هستی به تکاپو می افتد تا برای فکر متمرکز شده راه حلی پیدا کند. اگر آرزو است، برآورده اش کند و اگر سوال است، برای آن جوابی پیدا کند.
در نگاه اول شاید روش تصویر سازی ذهنی ۶۸ ثانیه عددی بسیار کم و ناچیز به نظر برسد، فقط یک دقیقه و هشت ثانیه. به عقیده بسیاری از افراد تمرکز به مدت ۶۸ ثانیه هیچ کاری ندارد!
خوب آیا شما هم همین طور فکر می کنید؟ بسیار عالی است! می توانید امتحان کنید.
خواهید دید که هنوز هجده ثانیه اول رد نشده فکرتان منحرف می شود و ایده ای جدید بلافاصله از اعماق فکرتان ظاهر خواهد شد. سپس نجواگر درونی تان به سخن در می آید: “جدی نگیر. دست از این بازی ها بردار و به مسائل مهم تر زندگی بپرداز!”
ما عادت کرده ایم و در حقیقت عادت داده شده ایم که بدون فکر و بر اساس عادت هایمان زندگی کنیم.
هر صبح که از خواب بر می خیزیم، حتی بدون صرف ۶۸ ثانیه برای کارهای روزانه، صبحانه می خوریم و به سر کار می رویم. حتی بدون اینکه ۶۸ ثانیه مستمر و ناقابل برای ارزیابی کارهایمان صرف کنیم.
اسب سرکش ذهن را به این سو و آن سو می تازانیم تا ظهر شود، ناهاری بخوریم، استراحتی بکنیم و بعد دوباره کار و سپس شب و دور هم جمع شدن و تلویزیون دیدن و بعد خوابیدن. و این سیکل تکراری سالها در زندگی مان ادامه پیدا می کند.
این یک راز آشکار است که: هر ساعت شصت دقیقه است و هر شبانه روز ۲۴ شصت دقیقه دارد. یعنی ۱۴۴۰ دقیقه. اما در بسیاری از مواقع، ما قادر نیستیم که در این ۱۴۴۰ دقیقه شبانه روزمان، حتی ۶۸ ثانیه رابر روی موضوعی خاص متمرکز شویم و تصویر سازی ذهنی کنیم! به راستی این فکر پر جست و خیز که نمی تواند ۶۸ ثانیه آرام بگیرد به چه دردی می خورد؟!

در ادامه این مقاله را بخوانید:

 

فکر پریشان و نا آرام چیزی جز بی قراری و آشفتگی به همراه ندارد. پیر و جوان و زن و مرد هم نمی شناسد. فکری که نتواند آرام گیرد و چند لحظه ای را بر موضوعی واحد متمرکز شود، به یقین هنگام نیاز و بحران نیز کارایی لازم را ندارد و فلج می شود.
باید همین حالا تمام کارهایمان را زمین بگذاریم، به سراغ ذهن نا آرام خود برویم و ۶۸ ثانیه آن را مهار کنیم.
آنگاه ۶۸ ثانیه فقط و فقط به شرایط فعلی مان بیندیشیم. ۶۸ ثانیه بعدی را به خواسته واقعی مان در زندگی فکر کنیم، ۶۸ ثانیه پس از آن را به خوشبختی های خودمان و ۶۸ ثانیه دیگر را به این بیندیشیم که تا چه اندازه آرام می شویم.
کائنات بیرون از بدن ما گوش به فرمان ماست تا خواسته های مان را به او ابلاغ کنیم. اما به یک شرط، به شرطی که هنگام دستور دادن این طرف و آن طرف نپریم. ۶۸ ثانیه فقط یک جا بایستیم و صریح و شفاف بگوییم که چه می خواهیم. آن وقت می توانیم کناری بنشینیم و معجزه تصویر سازی ذهنی عدد ۶۸ را در زندگی خود ببینیم و به موفقیت بیکران دست یابیم.

آموزش تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی برای ازدواج

هر انسانی اگر روش درست تصویر سازی ذهنی را بداند می توان به تمام خواسته های خود برسد. یکی از مواردی که مورد دلخواه بسیاری از دختر ها و پسر های جوان هست، یافتن زوج مناسب برای ازدواج هست.
خوب این موضوع به نوعی برای همه واضح و آشکار است و این نوع خواستن هم کاملا طبیعی به نظر می رسد، اما آن چیزی که متمایز کننده است، تصویر سازی های ذهنی برای ازدواج است.
غالبا اکثریت افراد همیشه تصویر سازی ذهنی برای ازدواج را به طور معکوس انجام می دهند یعنی به جای تصویر سازی ذهنی مثبت از تصویر سازی ذهنی منفی استفاده می کنند!
بله این کاملا درست است، تعجب نکنید. وقتی با فردی که از هر نظر آماده ازدواج است از این موضوع صحبت می شود، می گوید همسر خوب پیدا نمی شود. همسر ایده آل وجود ندارد. مرد زندگی پیدا نمی شود. زن مسئولیت پذیر برای زندگی پیدا نمی شود. همه مرد ها بی مسئولیت هستند و برای حفظ خانواده تلاش نمی کنند. زن ها به وظایف خانه داری خود در زندگی پایبند نیستند  و صدها حرف از این دست که معمولا همه ما این ها شنیده ایم.
تمام این صحبت ها و پیش بینی های منفی در حقیقت یک نوع تصویر سازی ذهنی منفی است. در واقع فرد تمام نکات منفی مد نظر خودش را برای رخ دادن به کائنات اعلام می کند و زمینه ساز رخ دادن آن ها در زندگی شخصی خودش می گردد.
بهترین کار برای تصویر سازی ذهنی برای ازدواج این است که همیشه صحبت از مواردی کنیم که دلمان می خواهد برایمان رخ بدهد. صحبت از ویژگی های همسر ایده آل که مد نظرمان هست را کنیم و نه خصوصیات منفی و مورد تنفرمان.
گام بعدی در تصویر سازی ذهنی ذهنی برای ازدواج این است که از نظر طرف مقابل خود هم یک همسر خوب و ایده آل را تحلیل کنیم و سعی نماییم که آن خصوصیات را در خود ایجاد نماییم.
به عبارتی دیگر فقط تصویر سازی ذهنی به تنهایی بدون اجرای عمل راهبردی برای رسیدن به خواسته مورد نظر امکان پذیر نمی باشد.

 تصویر سازی ذهنی برای ازدواج

تصویر سازی ذهنی در ورزش

امروزه تمام ورزشکاران حرفه ای دنیا که در سطح قهرمانی کار می کنند از تصویر سازی ذهنی در ورزش استفاده می کنند.
بهترین ورزشکاران خود را از اول بازی برنده می‌بینند. آن ها، تشویق تماشاچیان و رسیدن به موفقیت های بزرگ را با هیجان برای خود تصویر سازی ذهنی می‌کنند.
آلن ریچاردسون روانشناس، یک تحقیق برای بررسی تأثیر تصویرسازی ذهنی در ورزش در دنیای فیزیکی واقعی انجام داد. برای این کار او سه گروه از افراد را مورد بررسی قرار داد تا ببیند چگونه پرتاب آزاد بسکتبال را انجام می‌دهند. تمام آن‌ها در روز اول و بیستم پرتاب آزاد را انجام دادند.
گروه اول هر روز تمرین می‌کردند. گروه دوم هیچ کاری نکردند و گروه سوم تمرین فیزیکی نداشتند اما روزی بیست دقیقه پرتاب‌های موفق را در ذهن خود تصویر سازی ذهنی می‌ کردند. بعد از ۲۰ روز پرتاب‌های موفقیت‌آمیز گروه اول ۲۴ درصد افزایش یافت. تعجبی ندارد که در گروه دوم تغییری پدیدار نشد.
اما در گروه سوم که فقط پرتاب‌های موفق را تصویر سازی ذهنی کرده بودند، ۲۳ درصد پیشرفت مشاهده شد که این مقدار تقریباً با پیشرفت گروه اول که تمرین فیزیکی داشتند برابر بود!
به اعتقاد ریچاردسون، ستارگان بسکتبال تنها پرتاب‌ها را در ذهن خود نمی‌بینند بلکه توپ را احساس می‌کنند و صدای برخورد آن را می‌شنوند.
بنابر این هر ورزشکاری برای فتح قله های موفقیت و رسیدن به جایگا های بالای ورزشی در کنار تمرینات مستمر و هدفمند، حتما باید از تصویر سازی ذهنی در ورزش استفاده نماید.

تصویر سازی ذهنی مثبت

تصویر سازی ذهنی مثبت

معمولا چیزی که در بین اکثریت مردم رواج دارد این است که به جای تصویر سازی ذهنی مثبت مدام تصویر سازی ذهنی منفی می نمایند.
اغلب انسان‌ها بدشانسی خود را در حوادث زندگی برای خود پیشاپیش تصویر سازی ذهنی منفی می نمایند، و وقتی هم آن بدشانسی رخ داد؛ می‌گویند: «دیدید من زودتر درست حدس زده بودم! من از اول می‌دانستم که بدشانسم! »
بیایید این رویه بسیار غلط را کنار بگذاریم. از این به بعد، فقط برای زندگی مان تصویر سازی ذهنی مثبت کنیم. یعنی اتفاقات و حوادث واقعی و فیزیکی زندگی را قبل از اینکه اتفاق بیفتند طوری در ذهن خود شبیه ‌سازی کنیم که گویی بهترین و مطلوب‌ترین حالت مورد نظرمان قرار است نمایان شود.
مثلاً قبل از اینکه یک قرارداد مهم تجاری را ببندید، از اینکه چقدر و به ‌راحتی بندهای قرارداد مطابق خواسته شما شده خوشحال باشید و با تمام جزئیات آن ‌ها را در ذهن خود تصویر سازی ذهنی مثبت کنید.
یا اینکه قبل از رفتن به مصاحبه شغلی، برای خود تصویرسازی ذهنی کنید که همه‌ چیز به ‌خوبی پیش خواهد رفت و شما به‌ راحتی و با موفقیت و خوش ‌شانسی کامل در آنجا پذیرفته خواهید شد.

تصویرسازی ذهنی هر چه با جزئیات و ریزه‌کاری ‌های بیشتری انجام شود، احتمال وقوع آن بیشتر خواهد شد. چون ذهن ناخودآگاه شما تفاوت میان گذشته و آینده را درک نمی‌کند. این تصویرسازی ذهنی مثبت برای خوش‌شانسی باعث می‌شود که آرامش بیشتری بر شما حاکم شود و اعتماد به ‌نفس شما نیز افزایش پیدا کند.
تصاویر مثبت ذهنی بر ضمیر ناخودآگاه تأثیر به سزایی دارد و به شما کمک می‌کند هنگامی که در موقعیت مورد نظر قرار گرفتید، واکنش‌های درست و مورد علاقه‌تان را به بهترین شکل بروز دهید و موفقیت های بیشتری را در راستای تحقق خواسته‌ ها نصیب خود سازید.
افکار و تصاویر منفی ذهنی مانند علف‌های هرزی هستند که در باغچه ذهن شما می‌ رویند. بی‌گمان این تفکرات مخرب باعث آسیب رساندن به گل ‌های مورد علاقه‌تان می‌شوند و شانس داشتن زندگی لذت‌ بخش را برای شما کمتر خواهند کرد.

چگونه تصویر سازی ذهنی کنیم

آموزش تکنیک تصویر سازی ذهنی (چگونه تصویر سازی ذهنی کنیم )

برای یادگیری تکنیک تصویر سازی ذهنی لازم است آموزش تصویر سازی ذهنی را به خوبی فرا بگیریم تا بدانیم چگونه تصویر سازی ذهنی کنیم .
در آموزش تصویر سازی ذهنی چند نکته لازم است رعایت شود تا به معجزه تصویر سازی ذهنی پی برد. برای این منظور لازم است که خود را در موقعیت مورد نظر در زندگی و در حالی تصویرسازی ذهنی کنید که به آن خواسته یا موفقیت دست پیدا کرده اید.
خودتان را به گونه ای متصور شوید که آن موضوع خوشایند برایتان حادث شده و رخ داده است. در تکنیک تصویر سازی ذهنی هر چه اتفاقات را با جزییات بیشتر برای ذهن خود شبیه سازی نمایید، احتمال وقوع آن بیشتر خواهد بود.
مثلا اگر شما علاقه مند به خرید فلان ماشین هستید، خودتان را تصویر سازی ذهنی مثبت نمایید که در آن ماشین نشسته و در حال رانندگی هستید و با جزییات تمام به بیان خواسته ذهنی خود بپردازید.
چنانچه تمایل به زندگی در یک خانه مجلل و لوکس را دارید، آن خانه را با تمام مشخصات و جزییاتش برای خود تصویر سازی ذهنی کنید. به عنوان مثال اینکه درب خانه چه رنگی باشد و پنجره ها و پرده های آن چه اندازه و چه کلی باشند. چند اتاق خواب داشته باشد و متراژ آن ها چند متر باشد. کابینت آشپزخانه آن چه رنگی و چه فرمی باشد. در حیاط خانه چه گل هایی کاشته شود و صدها و هزاران جزییات دقیق و ریز در تصویر سازی ذهنی شما جای بگیرد.
هر چه تعداد این نکات ظریف و مثبت بیشتر باشد، امکان سرعت دستیابی شما به آن خواسته ها بیشتر خواهد شد.
بنابراین سعی کنید تا آنجا که می توانید کوچکترین نکته ها را هم در تصویر سازی ذهنی مثبت خود لحاظ نمایید.

دانلود کتاب آموزش تصویر سازی ذهنی