Home / زندگی / با سرماخوردگی روحی چه کنیم!
افسردگی
سرما خوردگی

با سرماخوردگی روحی چه کنیم!

توی زمستون و هوای سرد بارونی و برفی چیزی که خیلی رایج هست و بهش برمی خورید سرماخوردگی هست.(چه فرقی با سرماخوردگی روحی دارد؟!) ممکن است خودتان سرما خورده باشید یا یکی از اعضای خانواده یا همکاران و بستگان.

همه ما حتما بارها سرما خوردیم. اگر شدید بود به دکتر مراجعه کردیم و اگر هم خیلی شدید نبوده خودمان راه درمان را انتخاب کردیم و با اطلاعاتی که داشتیم با چند تا قرص و کپسول مشهور خود درمانی انجام دادیم!

کل این قصه در مورد جسم شما بوده است. اما چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد و کمتر به آن توجه شده است سرماخوردگی روحی است.مساله ای بسیار مهم که در زندگی باید مد نظرتان قرار دهید.

اسم این سرماخوردگی روحی افسردگی هست.

بدون شک همه شما با آن آشنایی دارید و شاید در دوره هایی از زندگی تان به آن دچار شده باشید.اما همیشه لازم نیست با شنیدن واژه افسردگی نگران شوید. زیرا بسیاری از افراد در طول زندگی شان، در زمان هایی خاص، احساس غمگین بودن، بی انگیزگی و تمایل به گوشه گیری را تجربه می کنند. به طوری که شخص احساس می کند از همه چیز خسته شده است و هیچ چیز او را خوشحال نمی کند و درکل بی حوصله و بی انگیزه است.

اما باید قبول کرد در برخی شرایط احساس افسردگی واکنش کاملا طبیعی به شکست و صدمات ناشی از آن است. حتی این حالت می تواند پس از مبارزه و کار و تلاش زیاد در طول زمان پدید بیاید.

در کل افسردگی شایع ترین مساله روحی روانی است و به همین دلیل به آن سرماخوردگی روحی گفته می شود.

حتی این احساس ممکن است چند روز به طول بینجامد و شما را با خود درگیر کند اما اگر این روند بیش از دو هفته ادامه داشته باشد احتمالا می توان گفت که شما به بیماری افسردگی دچار شده اید.

از مشخصه های بارز این بیماری احساس خستگی و بی حالی مفرط، اختلال در تمرکز و حافظه، اختلال در خواب، کم اشتهایی و مواردی از این قبیل است.

 

چرا روح ما سرما می خورد؟

در قدم اول فراموش نکنید که این حالت کاملا طبیعی است و نیازی به واهمه و دلواپسی ندارد، همچنین نیازی نیست که شما از وقوع آن جلوگیری کنید.

این حالت را مانند گذر روحتان از سربالایی ها و سراشیبی های زندگی در نظر بگیرید. همان گونه که در زندگی فراز و اوج را تجربه می کنید، گاهی نیز باید در حالت فرود قرار گیرید!

 

چه عاملی باعث سرماخوردگی روحی من می شود؟

از جمله عواملی که زمینه های مستعدی را برای سرماخوردگی روحی شما فراهم می کنند عبارتند از: زندگی شغلی و خانوادگی پر مشغله، دغدغه ها و استرس ها، اعتماد به نفس پایین، رویدادهای غم انگیز، شکست های پی در پی، آسیب پذیری عاطفی و احساسی، اعتقاد به تفکر همه یا هیچ یا داشتن تفکرات منفی در سطحی گسترده.

برای درمان سرماخورگی روحی چه کنم؟

برای درمان افسردگی موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

  • این یکی از احساسات طبیعی شماست، پس آنرا بپذیرید.
  • کارهایی انجام دهید که به آن علاقمند هستید. اگر دوست دارید، موسیقی گوش کنید، غذای مورد علاقه تان را بخورید، شنا کنید، قدم بزنید یا فیلم ببینید. البته خوردن پاپ کورن را فراموش نکنید زیرا دانشمندان معتقدند که مصرف غذاهای صدا دار مثل پاپ کورن، هویج و خیار در درمان افسردگی بسیار موثر است.
  • به آوای کودک درونتان گوش بسپارید. بگذارید گاهی او برایتان تصمیم بگیرد.
  • از عوامل نگران کننده، استرس زا و افراد منفی باف دوری کنید.
  • تا جایی که می توانید در طبیعت وقت بگذرانید، اکسیژن تازه تنفس کنید و از تابش نور خورشید لذت ببرید. البته در کنار احساس شادابی روحی مقادیر زیادی ویتامین دی دریافت می کنید که خود در درمان افسردگی بسیار موثر است
  • با افرادی وقت بگذرانید که آنها را دوست دارید و سبب ایجاد شادابی و نشاط در شما می شوند.
  • عامل بروز علائم افسردگی را در خود بیابید و درباره آنها با دوست مورد اعتماد خود یا فردی روانشناس صحبت کنید.
  • سعی کنید میزان بیشتری از میوه، سبزیجات، غذاهای دریایی و غلات کامل را در برنامه غذایی خود بگنجانید و آنها را مصرف کنید. منبع:مجله راز شماره ۷۹

اگر علاقمند به دریافت این نوع مطالب هستید، کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید :
[newsletter_signup_form id=3]

یک نظر

  1. خیلی عالی بود.ممنون.

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.