Home / زندگی / استرس چیست و راه های کاهش و درمان آن چگونه است
استرس چیست

استرس چیست و راه های کاهش و درمان آن چگونه است

استرس ، در شرایط روزمره، احساساتی است که مردم هنگام تلاش برای رسیدن به خواسته ها دارند.

این خواسته ها می تواند به امور مالی، کار، روابط عاطفی و شرایط دیگر مربوط باشد، اما هر چیزی که یک چالش واقعی یا درک شده یا تهدید به سلامتی فرد است، می تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب شود.

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا استرس باعث تنگی نفس میشود ؟ آیا استرس باعث لاغری یا چاقی میشود ؟ آیا استرس مانع بارداری میشود ؟ آیا استرس باعث ریزش مو میشود . داشتن استرس ضررها و عوارض زیادی برای بدن انسان دارد که در ادامه با خواندن این مقاله می توانید پی ببرید که چرا استرس می گیریم و راه درمان استرس چگونه است

همين الان دانلود کنید: آموزش مدیتیشن و خودهیپنوتیزم

استرس چیست و راه های کاهش و درمان آن چگونه است؟

برای رفع استرس چه باید کرد

استرس می تواند یک انگیزه باشد که برای بقا حیاتی هم می باشد. مکانیزم مبارزه یا فرار می تواند به ما اطلاع دهد که چگونه باید به خطر پاسخ داد.

با این حال، اگر این مکانیزم به راحتی باعث شود یا زمانی که یک بار فشار زیادی را در خود دارد، می تواند سلامت ذهنی و جسمی فرد را تضعیف کند و مضر باشد.

مدیریت استرس به بدن کمک می کند تا با خطر مواجه شود. علائم استرس می توانند به صورت فیزیکی و روانی باشند.

استرس کوتاه مدت می تواند مفید باشد، اما استرس طولانی مدت با شرایط سلامتی مختلف مرتبط است. ما می توانیم برای یادگیری بعضی از نکات مدیریت خود، برای استرس و اضطراب آماده شویم.

نحوه نگاه به زندگی و چالش های اجتناب ناپذیر آن، تفاوت زیادی در توانایی شما در مقابله با استرس دارد. اگر شما به طور کلی امیدوار و خوش بین هستید، کمتر آسیب پذیر خواهید بود. افراد دارای استرس شدید ، سخت تلاش می کنند تا چالش ها را درک کنند، حس قوی تری از طنز داشته باشند، به هدف بالاتر برسند و تغییر را بخشی از زندگی اجباری بپذیرند.

درمان استرس

استرس چیست

استرس به طور طبیعی دفاع بدن در برابر شکارچیان و خطر است. این امر بدن را با هورمون ها آماده می سازد تا سیستم هایی را برای فرار از خطر یا مقابله با آن مهیا کند. این به معنای مکانیسم مبارزه یا فرار است.

پاسخ هر فرد به استرس متفاوت است، اما عوارض استرس طولانی مدت بیش از حد می تواند منجر به مشکلات برای سلامتی شود.

هنگامی که ما با یک بحران رو به رو هستیم، بخشی از پاسخ ما فیزیکی است. بدن منابع را برای محافظت از ما آماده می کند یا برای ماندن و مبارزه اقدام می کند و یا هرچه سریعتر فرار را بر قرار ترجیح می دهد!

بدن انسان مقدار زیادی از مواد شیمیایی کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین را تولید می کند که موجب افزایش ضربان قلب، آمادگی عضلات شدید، عرق کردن و هوشیاری می شود. همه این عوامل توانایی پاسخ دادن به یک وضعیت خطرناک یا چالش برانگیز را بهبود می بخشد.

عوامل محیطی که این واکنش را باعث می شوند، استرسورها نامیده می شوند. نمونه هایی از جمله سر و صدا، رفتار تهاجمی، سرعت ماشین، لحظات ترسناک در فیلم ها، و یا حتی رسیدن به تاریخ سر رسید قسط بانکی می تواند باشد. هر چه بیشتر بر روی عوامل استرس تاکید کنیم، بیشتر موجب ناراحت کردن ما می گردند.

 

از کجا بفهمیم استرس داریم ( علائم و نشانه های استرس )

خطرناک ترین چیز در مورد استرس این است که چگونه می تواند به راحتی آن را بر روی شما تاثیر بگذارد. به وجودش عادت می کنید.

ما معمولا از عوامل استرس زا به عنوان منفی فکر می کنیم، مانند یک برنامه کاری خسته کننده و یا یک رابطه سنگین عاطفی. البته، تمام تنش ها ناشی از عوامل خارجی نیست. استرس و اضطراب همچنین می تواند به صورت داخلی یا خود تولید شود، زمانی که بیش از حد در مورد چیزهایی که ممکن است یا ممکن است رخ ندهد، یا افکار غیر منطقی و بدبینانه در مورد زندگی نگران باشید.

شروع آشنایی با استرس و اضطراب طبیعی است. شما متوجه نمی شوید که چقدر بر شما تاثیر می گذارد، حتی وقتی که علایم استرس مشهود می شود.

به همین دلیل مهم است که از علائم هشدار دهنده و نشانه های اضطراب بیش از حد، مطلع شویم و بی دلیل نگوییم چرا استرس دارم .

 

استرس چند نوع است

علائم استرس به طور کلی به چهار دسته تقسیم بندی می شوند: علائم عاطفی، شناختی، رفتاری و فیزیکی.

علائم عاطفی استرس : افسردگی یا نارضایتی عمومی، اضطراب و هیجان، تحریک پذیری یا خشم، تنهایی و انزوا و دیگر مشکلات بهداشت روان یا عاطفی

علائم شناختی استرس : مشکلات حافظه، ناتوانی تمرکز، قضاوت ضعیف، تنها منفی دیدن، افکار مضر، دائما نگران بودن

علائم رفتاری استرس : پرخوری یا کم اشتهایی، خواب بیش از حد یا خیلی کم، برداشت منفی از دیگران، مسئولیت های کوتاه مدت یا غفلت، استفاده از الکل، سیگار یا دارو برای استراحت، عادات عصبی (به عنوان مثال، جویدن ناخن، قدم زدن ممتد و غیر عادی)

علائم فیزیکی استرس : درد ها، اسهال یا یبوست، تهوع، سرگیجه، درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع، از دست دادن میل جنسی، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مزمن

تاثیر استرس بر بدن ( عوارض استرس )

از نظر روانشناسی استرس و اضطراب عملکرد طبیعی بدن مانند دستگاه گوارش و سیستم ایمنی را کاهش می دهد. سپس تمام منابع می توانند بر تنفس سریع، جریان خون، هشیاری و استفاده از عضلات متمرکز شوند.

برای اینکه بدانیم استرس چه عوارضی دارد باید بدانیم بدن انسان در طی استرس تغییرات زیر را می کند:

فشار خون و افزایش ضربان قلب

تنفس سریعتر می گردد

سیستم گوارش تضعیف می شود

فعالیت ایمنی کاهش می یابد

عضلات منقبض می شوند

حالت هوشیاری بالا باعث و موجب کم خواب می شود

چگونه استرس را از بین ببریم

چگونگی واکنش ما به وضعیت دشوار ایجاد شده، تاثیرات متفاوتی بر سلامت ما تاثیر می گذارد. فردی که احساس می کند منابع کافی برای مقابله با آن ندارد احتمال بیشتری دارد که یک واکنش قوی تر داشته باشد و دیگری که ممکن است عوارض استرس و فشار عصبی بر رویش تاثیرات منفی بگذارد.

بعضی از تجربیات که به طور کلی مثبت در نظر گرفته می شوند، می توانند به استرس منجر شوند، مانند داشتن یک کودک، رفتن به سفر، رفتن به خانه ای بهتر و ارتقاء.

این به این دلیل است که اغلب آنها شامل یک تغییر عمده، تلاش اضافی، مسئولیت های جدید و نیاز به انطباق است. آنها همچنین گام هایی به اتفاق های ناشناخته و تازه هستند. شخص شگفت زده می شود که آیا می تواند از عهده آن ها بر بیاید یا خیر.

پاسخ ماندگار منفی به چالش ها می تواند تاثیر مخربی بر سلامت و شادی داشته باشد. با این حال، آگاهی از نحوه واکنش شما نسبت به عوامل استرس زا می تواند به کاهش احساسات منفی و اثرات استرس شدید کمک کند و به طور موثرتر آن را مدیریت کنید.

 

علت استرس چیست و چرا استرس می گیریم ( علل استرس بی دلیل )

موقعیت های استرس زا برای افراد مختلف متفاوتند. یک اتفاق ممکن است برای یک فرد استرس زا باشد و  برای دیگری هیچ تنشی نداشته باشد. تقریبا هر چیزی می تواند علت استرس زیاد باشد. برای بعضی ها فقط فکر کردن درباره چیزی یا چند چیز کوچک ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب گردد.

رویدادهای مهم زندگی روزمره که می توانند علل استرس و نگرانی شوند عبارتند از:

 • مسائل شغلی یا بازنشستگی
 • کمبود وقت یا پول
 • از دست دادن فرد مهم در زندگی
 • مشکلات خانوادگی
 • بیماری جسمانی
 • روابط، ازدواج و طلاق
 • سقط جنین
 • رانندگی روزانه در ترافیک سنگین شهری یا ترس از تصادف
 • نگرانی از جرم و یا مشکلات با همسایگان
 • بارداری و تبدیل شدن به یک پدر یا مادر
 • سر و صدای زیاد، بیش از حد و آلودگی
 • عدم اطمینان یا انتظار نتیجه مطللوب از یک اتفاق خاص

 

گاهی اوقات علت قابل شناسایی وجود ندارد. مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی یا احساس انباشته شدن سرخوردگی و اضطراب می تواند باعث شود افراد احساس راحتی بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند.

کاهش استرس

چطور استرس خود را کاهش دهیم ( راه های کاهش استرس )

برای کاهش استرس و جلوگیری از عوارض استرس شدید ، می توان از این راهکار ها استفاده نمود:

ورزش یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای کنترل استرس انجام دهید. ممکن است کم اهمیت به نظر برسد، اما کاهش استرس فیزیکی بر روی بدن شما را از طریق ورزش می تواند به کاهش استرس ذهنی کمک کند.

استفاده از غذاهایی که شامل امگا ۳ می باشند تاثیر زیادی در جلوگیری از استرس دارد.

کافئین یک محرک در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های انرژی است. دوزهای بالا می توانند اضطراب را در بدن افزایش دهند. اگر متوجه شدید که کافئین موجب ترس و اضطراب شما می شود، مقدار کمتر آن را در نظر بگیرید که منجر به کاهش استرس گردد.

یکی دیگر  از راه های کاهش استرس، نوشتن اتفاقات استرس زا است. در حالی که نوشتن آنچه که شما در مورد آن تاکید می کنید، یک رویکرد است، نکته دیگر سپاسگزاری از داشته هایتان هست.

قدردانی شما می تواند با تمرکز افکار خود در مورد آنچه که در زندگی شما مثبت است، کمک به کاهش استرس و اضطراب کند.

حمایت اجتماعی از دوستان و خانواده می تواند به شما کمک کند تا از طریق زمان های استرس عامل آرامش شما شود.

خیلی بعید است هنگامی که خنده می کنید احساس ترس و اضطراب داشته باشید. خندیدن برای سلامت شما مفید است و با چند راه برای کاهش استرس مفید واقع می شود. اول اینکه اکسیژن بیشتری را به بدن و اندام شما منتقل می کند و دیگر اینکه تسکین دهنده تنش ها با آرامش عضلات شما خواهد شد. همچنین در بلند مدت، خنده همچنین می تواند به بهبود سیستم ایمنی بدن و خلق شما کمک کند.

راه های کاهش استرس

چگونه استرس را از بین ببریم ( درمان استرس )

درمان استرس معمولا ترکیبی از روش هایی است که می تواند شامل تغییر سبک زندگی، مشاوره، و آرامش و یا تکنیک های مدیریت استرس باشد.

هنگامی که شما احساس می کنید که اثرات نامطلوب استرس شدید دارید، باید فورا اقدام کنید. هر چه زودتر فرایند درمان استرس را برای تسکین استرس شروع کنید، راحت تر انجام خواهد شد و سریع تر به شما کمک می کند تا به حالت عادی خود بازگردید.

اولین قدم در فرآیند این است که سعی کنید علت استرس را شناسایی کنید. گاهی اوقات این یک منبع شناخته شده مانند مهلت زمانی در شغل و محیط کار یا برگه ای از صورتحساب های پرداخت نشده، یا رابطه عاطفی نا متعادل باشد.

اغلب عوامل استرس زا نسبتا خفیفی که در یک زمان اتفاق می افتد، می توانند فشار یکسان را به عنوان یک مشکل بزرگ تر یا منبع شناخته شده اضطراب یا نگرانی ایجاد کنند.

برخی افراد دچار استرس مزمن و گاهی شدید از حوادثی که در گذشته رخ داده اند، یک بیماری شناخته شده به عنوان اختلال استرس پس از سانحه است.

اگر می توانید منبع استرس خود را شناسایی کنید، خودتان را از آن بیرون بکشید یا وضعیت را مطرح کنید. این ممکن است همه چیز مورد نیاز برای حل وضعیت کنونی استرس و اضطراب شما باشد.

حتی اگر تنها چند ثانیه یا چند دقیقه بتوانید دور شوید، مهم است و می تواند به شما در مسیر راه حل دائمی کمک کند.

اگر شما قادر به تعیین عامل استرس خود نیستید، باید به دنبال کمک خارجی باشید.

گاهی اوقات در مورد وضعیت شما با خانواده، دوستان یا مشاور روانشناسی می تواند مفید باشد. اگر این مسیرها موفق نبودند، باید با دکتر یا مشاور سلامت روان خود وقت ملاقات کنید تا بتوانید منبع استرس را بیابید و علل پتانسیل پزشکی برگشت پذیر را برای استرس خود از بین ببرید.

درمان استرس شما به شدت متفاوت خواهد بود و بسته به نوع علائمی که تجربه می کنید و اینکه آیا شدید هست یا نه، فرق می کند. درمان استرس ممکن است از تأمین اعتماد ساده به مراقبت های بیمارستانی و ارزیابی در یک مرکز بیمارستان باشد.

هنگامی که تمرین دقیق و ارزیابی توسط پزشک برای رد کردن علایم پزشکی علایم شما و کمک به شناسایی شرایط استرس رخ داده است، راه های متعددی برای از بین بردن استرس وجود دارد. بسته به شخصیت و شیوه زندگی شما، یک یا چند مورد از این روشها ممکن است برای شما مناسب باشد:

همچنین شما می توانید برای مقابله با استرس اقدامات لازم برای غلبه بر استرس را در زندگی خود انجام دهید.

 •     تعیین اهداف و محدودیت های واقعی برای خودتان.
 •     اتفاقات زندگی را در چشم انداز قرار دهید و سعی نکنید از مسائل ناچیز یا نسبتا بی اهمیت ناراحت شوید.
 •     مدیریت استرس، مدیریت زمان، یا کلاس های مدیریت خشم را داشته باشید.
 •     فعالیت هایی را که لذت برده اید را بیابید و وقت خود را به طور منظم در آنها شرکت کنید.
 •     یک رژیم غذایی سالم مصرف کنید
 •     جلوگیری از مصرف الکل
 •     کاهش مصرف کافئین زیاد
 •     حفظ چشم انداز مثبت برای زندگی
 •     تنظیم اهداف و شکستن آنها را به وظایف به راحتی قابل دستیابی است.
 •     برای چیزهای خوب که هر روز انجام می دهید، به خود پاداش دهید.

لطفا شما هم نظرات خود را برای کاهش و یا درمان استرس با ما به اشتراک بگذارید

یک نظر

 1. ضمن تشكر از جنابعالى و جناب استاد حسن پور
  متد جناب حسن پور نسبت به ساير روش ها جهت مراقبه ، موثرتر و مفيدتر به نظر مى رسد .
  از ارسال مجدد فايل ها بسيار ممنونم .
  همواره سالم ، شاد و موفق باشيد .
  آرمان

نظرتان را بفرمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.